داخلی سازی پژو 2008؟!

به گزارش دَبی بلاگ، اینکه فراوری پژو 2008 پس از اتمام تعهدات ایران خودرو ادامه خواهد داشت یا نه، موضوعی است که ظاهرا ایران خودرویی ها هنوز تصمیم قطعی در خصوص آن نگرفته اند.

داخلی سازی پژو 2008؟!

شروع فراوری آزمایشی پژو 301 بدون مجوز خودروساز فرانسوی، نگرانی هایی را بابت اقدام حقوقی علیه ایران خودرو پدید آورده، این در حالی است که یک مقام مسوول در ایران خودرو می گوید قرار نیست اتفاق بدی در این ماجرا رخ بدهد. وی همچنین تاکید می نماید که ممکن است ایران خودرو داخلی سازی و فراوری پژو 2008 را نیز کلید بزند.

ایران خودرو هفته گذشته خط فراوری پژو 301 را افتتاح کرد تا ساخت آزمایشی آن کلید بخورد. آن طور که مسوولان این شرکت اعلام کردند، فراوری پژو 301 بدون حضور پژویی ها انجام می گردد، چه آنکه در حال حاضر داخلی سازی این خودرو به بالای 60 درصد رسیده و تا سرانجام سال نیز به 80 درصد افزایش خواهد یافت.

با توجه به آنکه مسوولان پژو به مدیرعامل ایران خودرو اعلام نموده اند این شرکت حق ندارد 301 را بدون مجوز فراوری کند، احتمال می رود خودروساز فرانسوی علیه آبی های جاده مخصوص (بابت فراوری بدون مجوز برند پژو) اقدام حقوقی انجام دهد. آن طور که مدیرعامل ایران خودرو اعلام نموده، مسوولان پژو در جلسه ای مشترک با وی هشدار داده اند، چون پژو از ایران رفته، 301 نباید توسط ایران خودرو فراوری گردد.

این در حالی است که یک مقام مسوول در ایران خودرو به دنیای اقتصاد گفت: خطری در این مورد ایران خودرو را تهدید نمی نماید؛ زیرا ما طبق قرارداد عمل نموده ایم و تازه از پژو بابت خروج یک طرفه از قرارداد همکاری مشترک شاکی هستیم. وی با بیان اینکه بابت فراوری پژو 301 حتی حق رویالیته نیز به طرف فرانسوی پرداخت نخواهد شد، تاکید نمود: پژو باید طبق قرارداد با ایران خودرو، فراوری 301 را در ایران راه اندازی می کرد، ولی به خاطر تحریم ها رفت؛ بنابراین ما خود این محصول را فراوری خواهیم کرد.

این مقام مسوول همچنین در پاسخ به این پرسش که قیمت پژو 301 چقدر خواهد بود، گفت: این محصول اردیبهشت سال آینده روانه بازار می گردد؛ بنابراین باید تا آن موقع صبر کرد و دید هزینه های فراوری و قیمت تمام شده چقدر از آب در خواهد آمد.

اما فراوری آزمایشی پژو 301 در حالی کلید خورده که ایران خودرو پیش تر فراوری مدل 2008 را شروع نموده است. اینکه فراوری پژو 2008 پس از اتمام تعهدات ایران خودرو ادامه خواهد داشت یا نه، موضوعی است که ظاهرا ایران خودرویی ها هنوز تصمیم قطعی در خصوص آن نگرفته اند.

به گفته مقام مسوول در ایران خودرو، 40 درصد از قطعات پژو 301 و 2008 مشترک است، ولی فعلا تصمیمی جدی و قطعی در خصوص فراوری مدل 2008 پس از اتمام تعهدات این خودرو اتخاذ نشده است.

وی گفت: تا به امروز 13 هزار دستگاه پژو 2008 ثبت نامی تحویل مشتریان شده و تنها سه هزار دستگاه دیگر باقی مانده است که آن ها را نیز تحویل خواهیم داد. این مقام مسوول تاکید نمود:شاید پس از اتمام تعهدات و البته شروع فراوری انبوه پژو 301، داخلی سازی و فراوری 2008 را نیز در دستور کار قرار دهیم.

پژو 2008 جزو محصولات قید شده در قرارداد همکاری مشترک ایران خودرو و پژو به شمار می رود که 16 هزار دستگاه از آن پیش فروش شده است.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: فرادید
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 1734

به "داخلی سازی پژو 2008؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داخلی سازی پژو 2008؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید