در حال مصرف 25 درصد منابع آب آیندگان هستیم

به گزارش دَبی بلاگ، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: ما در استان حدود 125 درصد برداشت از منابع آب داریم، به این معنا که در حال حاضر از 25 درصد از منابع آب آیندگان نیز در حال استفاده هستیم.

در حال مصرف 25 درصد منابع آب آیندگان هستیم

محمد علایی در گفت وگو با خبرنگاران با حضور در تحریریه این خبرگزاری، در پاسخ به این سوال که سال گذشته از سوی آب منطقه ای اعلام شد که سال 98 را بدون سد دوستی مدیریت می کنیم، آیا توانستید این طرح را اجرا کنید، اضافه نمود: حدود 70 درصد آب شرب شهر مشهد از سد دوستی تامین می گردد.

وی ادامه داد: در سال های گذشته که بارش ها مطلوب نبود آب قابل تنظیم بدست آمده از سد دوستی نیز در حد نرمال نبود، لذا از ابتدای اسفند ماه سال 96 کارگروهی مبنی بر مدیریت منابع آب شرب مشهد بدون درنظر دریافت سد دوستی با همکاری اداره های آبفا تشکیل شد که مطالعات و راهبردهای این طرح، اسفند 97 به سرانجام رسید و اجرایی شد.

وی ادامه داد: این برنامه به نوع قابل قبولی اجرا شد و هم اکنون برای آینده نگری و پیش بینی شرایط کم بارش و خشک سالی های آینده آن را حفظ نموده ایم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی اضافه نمود: هم اکنون سد دوستی بالغ بر 700 میلیون مترمکعب آب قابل تنظیم دارد که حد نرمال آب قابل تنظیم این سد حدود 670 میلیون متر مکعب است لذا با وجود افزایش ذخیره آب سد دوستی بازهم باید برنامه های مربوط به تعادل بخشی بین منابع آبی را در نظر داشته باشیم تا بتوانیم سال های آینده را با وجود تغییرات اقلیمی را سپری کنیم.

علایی با بیان اینکه تعدادی از چاه های آب مستقیم به شبکه آب رسانی متصل هستند، مطرح کرد: برخی از چاه های تامین کننده آب شرب شهر کیفیت خوبی ندارند یا داری املاح معدنی هستند از طرفی آب سدهای ما دارای کیفیت خوبی هستند و باید این دو باهم ترکیب شوند تا در نهایت به کیفیت مطلوبی برسیم.

وی اضافه نمود: چاه های تامین کننده آب شرب در زمان پیک مصرف در مدار هستند و زمانی که از پیک مصرف خارج می شویم باید چاه ها خاموش شوند تا مخزن ها پرشوند و در زمان پیک مصرف بتوانیم به خوبی مدیریت کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی اظهار داشت: مدیریت منابع آب همیشه باید به گونه ای باشد که بتوان آینده را در نظر گرفت و با تهدیدهای آینده و تغییر اقلیم ها مقابله کرد، همچنین بتوان از این تغییرات بدون هیچ مشکل و تنشی عبور کرد.

علایی تاکید نمود: با وجود بارندگی های بسیار خوب در امسال و پر بودن مخازن سدهای استان، باز هم در غرب مشهد شاهد 60 سانتی متر نشست خاک هستیم.

وی با اشاره به اینکه طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور، گفت: دیدگاه بنده بر این است که باید در این طرح مطالعات بسیار موشکافانه ای با در نظردریافت موارد محیط زیستی، پدافند غیرعامل، امنیتی و ... صورت گیرد و اگر توانستیم به نتیجه مطلوبی برسیم با اجرای بخش خصوصی این طرح انجام گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی اضافه نمود: مطالعات مرحله نخست طرح انتقال آب دریایی عمان به سه استان شرقی کشور صورت گرفته، 75 جلد گزارش به وزارت نیرو ارسال شده و پس از تخصیص آب از دریا می توان عملیات اجرایی ساخت تصفیه خانه شروع گردد.

علایی اظهار داشت: طرح انتقال آب دریای عمان یک پیوست مهم تری به نام سازگاری با کم آبی و یا همیاران آب دارد که ما این دو طرح را باهم اجرایی می کنیم تا بتوانیم مدیریت مصرف را به خوبی کنترل کنیم.

وی توضیح داد: در سازمان ملل گفته شده که به میزان 40 درصد از منابع تجدید پذیر می توان آب برداشت کرد که در آینده دچار مشکل و بحران نشویم، از طرفی مرز تنش در منابع آبی برداشت 75 درصدی منابع تجدید است که این میزان در کشور حدود 115 درصد محاسبه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی تاکید نمود: هدف سازگاری با کم آبی این است که در سال 1405 کسری مخزن صفر است که باید نسبت برداشت آب و آب تنظیمی به یک مقدار متعادل برسد. ما در استان حدود 125 درصد برداشت از منابع آب داریم، به این معنا که در حال حاضر 25 درصد از منابع آب آیندگان نیز در حال استفاده هستیم.

وی با اشاره به اینکه طرح همیاران آب خراسان رضوی به نسبت طرح استان کرمان کامل تر است، مطرح کرد: ما برای هر دشت و شهرستان استان یک نسخه آبی متفاوت و متناسب با آن منطقه ایجاد نموده ایم و تمامی بخش های مرتبط با آب بخصوص کشاورزی و تشکل های کشاورزی را دخیل ساختیم.

علایی با اشاره به اینکه با هرگونه چاه غیرمجاز و اضافه برداشت برخورد می کنیم، توضیح داد: اولین اولویت ما در شرکت آب منطقه ای پرکردن چاه های غیرمجاز است، همچنین برای چاه های مجاز کنتور هوشمند به روز تعریف شده که تمامی آن ها از شرکت آب منطقه ای به طور لحظه ای قابل رصد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه مسئله آب درصورتی قابل است که مسئله تک تک خراسانی ها گردد، بیان نمود: راه کار برون رفت از مسائل آبی این است که مردم خود به میدان بیایند و تصمیمات با حضور مردم گرفته گردد لذا تا زمانی که آب مسله تک تک مردم به ویژه خراسانی ها نگردد مسئله ای در این خصوص حل نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه 8 کشور جهان 60 درصد منابع آبی را در اختیار خود دارند، مطرح کرد: سرانه آب در کانادا حدود 86 هزار مترمکعب، ایران 1300 مترمکعب و کویت 50 مترمکعب است از آنجایی که ما در کمربند خشک شمالی کره زمین قرار گرفته ایم خوشبختانه شرایط آبی کشور ما به نسبت کشورهای این محدوده بهتر است.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 3121

به "در حال مصرف 25 درصد منابع آب آیندگان هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در حال مصرف 25 درصد منابع آب آیندگان هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید