رژیم مایعات برای لاغری کارساز خواهد بود؟!

به گزارش دَبی بلاگ، رژیم مایعات به شما امکان می دهد مایعات شفاف و غلیظ تری مانند شیر، آب میوه، شیک و اسموتی داشته باشید. بعلاوه ممکن است پزشک به شما اجازه دهد که از غذا های دیگری مانند ماست یا میوه های پوره شده بهره ببرید، تا زمانی که تکه های جامد وجود نداشته باشد.

رژیم مایعات برای لاغری کارساز خواهد بود؟!

رژیم مایعات شامل مایعات شفاف مانند آب، آبگوشت و ژلاتین ساده است که به راحتی هضم می شوند و هیچ به جای مانده هضم نشده ای در دستگاه روده شما باقی نمی گذارند.

اگر رژیم مایعات را آغاز می کنید، می توانید انتظار داشته باشید که فقط مایعات یا غذا هایی را مصرف کنید که در دمای اتاق یا بدن به مایع تبدیل می شوند. دلایل متعددی وجود دارد که پزشک شما ممکن است رژیم مایعات را توصیه کند، برای مثال، اگر مسائل گوارشی دارید یا در حال آماده شدن برای کولونوسکوپی هستید.

این مقاله در خصوص خطرات و مزایای رژیم مایعات و دلایلی که پزشکان گاهی اوقات آن ها را تجویز می نمایند بحث می نماید. بعلاوه شامل فهرستی از غذا هایی است که می توانید یا نمی توانید به عنوان بخشی از یک رژیم مایعات داشته باشید.

اگر در بلع، دیسفاژی یا جویدن غذای جامد مشکل دارید، ممکن است پزشک رژیم مایعات را تجویز کند. بعلاوه اگر هنگام غذا خوردن در معرض خطر خفگی یا پریدن ذرات غذا در مجاری تنفسی (آسپیراسیون) هستید، ممکن است لازم باشد رژیم مایعات را آغاز کنید.

اگر دندان کشیده، زخم های باز یا بخیه هایی در دهان دارید، ممکن است پزشک رژیم مایعات را تجویز کند. پایبند بودن به رژیم مایعات باید تا زمانی باشد که زخم ها و بخیه های شما بهبود یابد و از گیر کردن تکه های غذا در زخم ها و ایجاد عفونت جلوگیری می نماید.

علاوه بر این، عدم احتیاج به جویدن تکه های غذا می تواند به کاهش درد پس از یک عمل دندانپزشکی اخیر یا آسیب فک یاری کند. اگر سیستم گوارش شما در اثر بیماری، بیماری یا جراحی آسیب دیده یا کند است، استفاده از رژیم مایعات در حین بهبودی می تواند به مدیریت درد و جلوگیری از عوارضی مانند انسداد روده یاری کند.

اگر در حال آماده شدن برای انجام آزمایش یا تصویربرداری برای مشاهده داخل معده و روده خود هستید، ممکن است لازم باشد یک یا دو روز قبل از آن رژیم مایعات داشته باشید. این اطمینان حاصل می نماید که هیچ غذای هضم نشده در دستگاه گوارش (GI) شما باقی نمی ماند که می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد.

بعلاوه ممکن است برای آماده شدن برای اقدامات پزشکی که احتیاج به بیهوشی عمومی دارند، احتیاج به رژیم مایعات داشته باشید. مصرف فقط مایعات قبل از جراحی خطر خفگی یا استفراغ محتویات هضم نشده معده را زمانی که عضلات شما در اثر بیهوشی فلج می شوند کاهش می دهد.

مایعات شفاف، مانند آب و آب سیب، به سرعت (در عرض 10 تا 20 دقیقه پس از مصرف) معده را ترک می نمایند. غذا های جامد معمولاً بین 24 تا 72 ساعت طول می کشد تا هضم شوند.

رژیم مایعات به شما امکان می دهد مایعات شفاف و غلیظ تری مانند شیر، آب میوه، شیک و اسموتی داشته باشید. بعلاوه ممکن است پزشک به شما اجازه دهد که از غذا های دیگری مانند ماست یا میوه های پوره شده بهره ببرید، تا زمانی که تکه های جامد وجود نداشته باشد.

این ها تنها گزینه های شما در هنگام رژیم مایعات خواهند بود، که می تواند دریافت مواد مغذی و کالری کافی در روز را سخت کند. شما باید دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید تا مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مورد احتیاج بدن خود را دریافت کنید.

یک متخصص تغذیه می تواند یاری مفیدی باشد، به خصوص اگر آلرژی های غذایی یا محدودیت های غذایی دارید.

رژیم مایعات معمولاً فقط برای چند روز تجویز می گردد تا به شما یاری کند به رژیم غذایی عادی خود برگردید. به ندرت بیش از دو هفته استفاده می گردد.

ممکن است برای افرادی که برای جراحی چاقی آماده می شوند، پس از شکستگی فک یا افرادی که از رژیم غذایی برای مدیریت عود بیماری های خاص مانند بیماری کرون استفاده می نمایند، استثنا قائل شوند. به علت ماهیت محدود نماینده آن، زمانی که بیش از چند روز رژیم مایعات دارید، باید تحت نظر پزشک باشید.

شما نوشیدنی های انتخابی خود را در رژیم مایعات خواهید داشت. با ابزار مناسب، می توانید بسیاری از غذا های جامد را نیز مناسب رژیم غذایی کنید. آب گرفتن، رقیق کردن، صاف کردن یا پوره کردن میوه ها، سبزیجات، پنیر و حتی گوشت می تواند به شما یاری کند.

غذا های سازگار زیر در ررژیم مایعات مجاز هستند. غذا های ناسازگار به علت جامد بودن و یا بافت بیش از حد ضخیم و گلوله دار مجاز نیستند.

آب میوه و سبزیجات (بدون تفاله)

ابگوشت

نوشیدنی بدون الکل

نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های جایگزین الکترولیت

قهوه، چای

شیر یا جایگزین های شیر بدون لبنیات (سویا، بادام)

میلک شیک، مالت، اسموتی

سوپ های شفاف یا خامه ای (رقیق شده، صاف شده، بدون مواد جامد)

عسل، شربت، شکر

ژلاتین، پودینگ، کاسترد

آیس پاپ، بستنی، ماست منجمد، شربت

ماست (معمولی یا یونانی؛ بدون گرانولا، دانه ها، تکه های میوه)

پنیر آب شده

پودر پروتئین، شیر خشک، سایر مکمل های غذایی

آب میوه ها: آب میوه و سبزیجات صاف شده در رژیم مایعات مجاز است. ممکن است لازم باشد از مصرف آب پر فیبر مانند آب آلو به طور کامل اجتناب کنید. درست کردن آبمیوه با یک مخلوط کن یا آبمیوه گیری با سرعت بالا به شما امکان می دهد آبمیوه نرمتر باشد یا آبمیوه را به وسیله یک الک توری یا صافی چای صاف کنید.

سبزیجات: پوره سیب زمینی و سایر انواع پوره سبزیجات معمولا مورد تایید نیستند، اما اگر به میزان کافی رقیق شده باشند، می توانند مورد تایید قرار گیرند. می توانید آن ها را با کره یا سس مخلوط کنید، مزه دار کنید و با آب یا آب گوشت رقیق کنید. بعد از اتمام کار نباید غلیظ تر از اسموتی باشند.

غلات: غلات پخته شده را می توان با آب یا شیر رقیق کرد و سپس صاف کرد. فارینا و غلات برنج نیز به راحتی با این روش رقیق می شوند. اگر می خواهید مواد غذایی اضافه کنید، به جای آب یا شیر بدون چربی، غلات خود را با شیر کامل یا خامه آماده کنید.

ماست و پنیر دلمه: ماست معمولی به خوبی به عنوان پایه ای برای غذا های مایع با طعم شیرین تر عمل می نماید و ماست یونانی می تواند پایه خوبی برای دستور العمل های خوشمزه تر باشد. پنیر کوتاژ به راحتی در یک وعده غذایی مایع مخلوط می گردد و بیشتر پنیر های رنده شده به راحتی با کمی حرارت ذوب می شوند.

کره: در حالی که رژیم مایعات دارید، تا جایی که می توانید از کره یا مارگارین برای افزودن کالری و چربی به وعده های غذایی خود بهره ببرید.

پروتئین: گوشت تا زمانی که قوام غذای کودک باشد مورد تایید است. گوشت را با تکه های سیب زمینی و شیر قبل یا بعد از پختن مخلوط کنید تا قوام مناسبی برای رژیم غذایی مایع داشته باشید.

کره آجیل: کره آجیل منبع خوبی از چربی ها و پروتئین های سالم است که به راحتی می توان آن را به شیک ها یا اسموتی ها اضافه نمود.

تخم مرغ: تخم مرغ را می توان نرم آماده کرد و در یک وعده غذایی مایع مخلوط کرد. برای اطمینان از تغذیه و هیدراته بودن شما، سعی کنید تا خاتمه هر روز حداقل 64 اونس مایع بنوشید.

گوشت (مگر اینکه پوره، رقیق و صاف شده باشد)

توفو، جایگزین های گوشت

آجیل و دانه ها

میوه ها و سبزیجات خام

پنیر جامد

غذای نرم یا پوره شده (مانند سیب زمینی)

سوپ یا خورش با رشته فرنگی، گوشت یا سبزیجات

نان

ماکارونی کامل یا برنج

غلات، گرانولا، جو دوسر

سس سیب

چیپس سیب زمینی، کراکر، چوب شور، پاپ کورن

کلوچه، کیک، کلوچه، شیرینی

آب نبات سفت یا جویدنی

یکی از چالش های رژیم مایعات این است که بدانید آیا در یک روز به میزان کافی مواد غذایی مصرف نموده اید یا خیر. به عنوان یک قاعده کلی، به میزان کافی احساس رضایت داشته اید.

گفته می گردد، اگر اختلالات گوارشی خاصی دارید یا در حال بهبودی پس از بیماری یا جراحی هستید، احساس سیری سریع غیرمعمول نیست. این ناراحتی ممکن است قبل از دریافت کالری کافی برای تغذیه کامل ایجاد گردد.

بسته به این که چرا رژیم غذایی برای شما تجویز شده است، ممکن است محدودیت های بیشتری به شما داده گردد.

اگر رژیم غذایی برای پاکسازی روده قبل از کولونوسکوپی است، ممکن است به شما گفته گردد از مصرف هر گونه ژلاتین یا نوشیدنی با رنگ قرمز یا بنفش خودداری کنید. رنگ ها می توانند بافت روده ها را لکه دار نمایند، که ممکن است با خون اشتباه گرفته گردد.

اگر وسوسه می شوید که گزینه های دیگری را به رژیم غذایی کامل مایع اضافه کنید، زیرا احساس می کنید خیلی محدود هستید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که بتوان دستورالعمل ها را شل کرد.

منبع: ایسکانیوز

منبع: فرادید
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 25816

به "رژیم مایعات برای لاغری کارساز خواهد بود؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم مایعات برای لاغری کارساز خواهد بود؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید