زائر تایلندی: برای خدمت به زوار اربعین یک سال پول جمع می کنیم

به گزارش دابی بلاگ، زائر تایلندی می گوید: ما هر سال که بر می گردیم تایلند یک صندوق کوچولو می دهیم به هر خانه شیعه. آن ها هر روز پول می ریزند تا یک سال پول جمع می نمایند. آن پول را می آوریم برای خدمت به زوار امام حسین(ع).

زائر تایلندی: برای خدمت به زوار اربعین یک سال پول جمع می کنیم

با تور نوروز تایلند 99 به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید و بازار های بانکوک، سواحل پاتایا و پوکت را ببینید و از آرامش چیانگ مای لذت ببرید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه دابی بلاگ پویا در یک نگاه تمدنی به واقعه عاشورا باید گفت جریان عاشورا متوقف در یک زمان و مکان خاص نیست بلکه حقیقتی جاری در طول تاریخ بشریت است؛ چرا که آموزه ها و اثرات معنوی آن در تمام زمان ها و مکان ها کاربرد خود را نشان داده تا حدی که حتی اندیشمندان و رهبران غیر مسلمان را تحت تأثیر قرار داده است. گاندی رهبر برجسته هندی که کشور خود را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد، می گوید: من زندگی امام حسین (ع) را به دقت خوانده ام و توجه به صفحات کربلا نموده ام و بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، بایستی از قیام حسین (ع) الگو گیرد. (عسکری اسلامپور، 1387: 44)

از دیگر سو شاهدیم امام خمینی(ره) به عنوان سردمدار مبارزه با استبداد و استکبار جهانی، بارها الگوی انقلاب و دفاع مقدس را برگرفته از آموزه های عاشورایی معرفی تا حدی که فرمود: این محرم و سفر است که اسلام را زنده نگه می دارد که منظور ایشان فرهنگ عاشورای حسینی و آموزه های حیات بخش امام حسین(ع) است.

اما اکنون شاهدیم آموزه های حسینی نه تنها در بین سایر مذاهب اسلامی بلکه در تمام جهان نفوذ نموده است و قلوب پاک طینتان عالم را تحت تأثیر خود قرار داده است. جریان پیاده روی اربعین حسینی مصداقی بر این واقعیت است. حضور گسترده مردم جهان با هر دین و مذهبی و بدون توجه به اختلافات مذهبی و قومیتی و با یک هدف و مقصد واحد که همان زیارت سید و سالار شهیدان است، نویدبخش آینده ای روشن است که مبنای آن را محبت امام حسین(ع) و فرهنگ عاشورا شکل می دهد. در این راستا توجه به خاطرات و احساسات افرادی که از کشورهای مختلف در این همایش بین المللی حضور یافته اند، شنیدنی و خواندنی است.

یکی از این زائران حمدان فتانی 27 ساله از کشور تایلند است.

وی می گوید: شهر من آیوتایا در تایلند است. هشتاد درصد مسلمانند. آشنایی با کربلا در تایلند پانصد سال پیش آغاز شد. کسی که این مسأله را تبلیغ کرد، آقای شیخ احمد قمی بود. ایشان به عنوان تاجر رفت آنجا و خیلی مورد پسند و محبت پادشاه بود. ایشان اولین مفتی مسلمان در تایلند بود.

تایلند تقریباً پانزده هزار شیعه دارد. ما در آنجا هم مجلس برای عزاداری و امام حسین(ع) داریم. قدیمی ها فقط عزاداری می کردند، اما حالا برنامه های دیگر هم داریم. مثلاً جوانان را جمع کردیم، گروهی درست کردیم که روزهای عاشورا و اربعین توی خیابان می ایستند و آب پخش می نمایند بین مردم. بعد روی آب می نویسند: ?who is Hussein (حسین کیست؟)

خیلی از مردمی که تایلند رفته اند، از دیدن ما و موکب مان تعجب می نمایند و می گویند توی آن فضا شماها چطور این قدر مؤمن مانده اید؟ می گویم این بستگی دارد به تربیت خانواده. درست است که تایلند فضاهای آزادی دارد برای همه، ولی به خاطر تربیت پدران و مادرانمان، از آنجاها دوری می کنیم. هم به خاطر تأثیر بسیار زیاد پدر و مادر روی ماست و هم می توانیم بگوییم که آن چیزها مورد علاقه ما نیست، برای ما جذاب نیست.

من برای خواندن درس دین و آشنایی بیشتر با شیعه آمدم قم. از همان جا بود که پایمان به زیارت اربعین باز شد. 5 سال قبل بنده با چند تا از دوستانم، تایلندی هایی که اینجا درس می خوانند توی نجف، با هم جمع شدیم و از جاده کوفه از کنار شط فرات راه افتادیم برای کربلا. آنجا داشتیم فکر می کردیم بابا این امام حسین نه برای عراقی هاست نه برای ایرانی ها؛ برای همه شیعه هاست. پس برای ما هم هست. پس چرا اینجا نباشیم؟ اینطوری شد که به فکر زدن موکب افتادیم ... سال اول موکب خیلی کوچک بود، خیلی کوچک. فقط آب و چایی می دادیم به مردم ولی الان سال پنجم است که شما می بینید خیلی بزرگ است.

ما هر سال که بر می گردیم تایلند یک صندوق کوچولو می دهیم به هر خانه شیعه. آن ها هر روز پول می ریزند تا یک سال پول جمع می نمایند. آن پول را می آوریم برای خدمت به زوار امام حسین(ع) مردم که می آیند به خصوص مردم ایران، می پرسند: آقا چه عجیب! تایلند کجاست؟ این موکب کجاست؟

برخی ها اصلاً نمی دانند تایلند شیعه هم دارد ... برخی ایرانیان وقتی تایلند می فرایند، سمت جاهایی می فرایند که خیلی خوب نیست و خوشنام نیست. یک نفر آمد اینجا از ما سؤال کرد از پاتایا. ما هم گفتیم بابا اینجا موکب پاتایا نیست. فکر نکنید تایلند فقط چیزهای بد دارد، چیزهای خوب هم دارد. بروید منطقه مسلمان ما. شیعه هم آنجا هست. مسجد و حسینیه مال شیعه هم وجود دارد.

اعلام می کنم امروز امام حسین ما را جمع نموده در اینجا. ما از تایلند آمدیم، دیگری از اندونزی، امام زمان ما را اینجا جمع نموده تا ما آشنا بشیم. آینده ان شاءالله امام زمان همه بشر را جمع خواهد نمود. این اتفاق حتماً ارتباط دارد با ظهور امام زمان(عج). اینجا باعث می گردد مردم بیشتر به یاد امامشان باشند. باعث می گردد مردم جهان حساس بشوند که شیعه کیه؟ امام کیه؟ باعث می گردد دشمنان شیعه هول و ترس پیدا نمایند.

منبع:برگرفته از کتاب پادشاهان پیاده (خرده روایت هایی از زیارت اربعین) اثر بهزاد دانشگر و محمدعلی جعفری

انتهای پیغام،

منبع: تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 4781

به "زائر تایلندی: برای خدمت به زوار اربعین یک سال پول جمع می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زائر تایلندی: برای خدمت به زوار اربعین یک سال پول جمع می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید