سنتز نژاد گوسفند چندمنظوره بر پایه ژنوم بومی اجرا می گردد

به گزارش دَبی بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، محققان این پژوهشگاه با همکاری پژوهشگرانی از مؤسسات بین المللی و یک واحد کشت و صنعت ایرانی، طرح سنتز ترکیب ژنتیکی گوسفند پربازده گوشتی تولیدمثلی بر پایه ژنوم بومی را با هدف سنتز نژاد گوسفند چندمنظوره اجرایی می نمایند.

سنتز نژاد گوسفند چندمنظوره بر پایه ژنوم بومی اجرا می گردد

این طرح از سال 1398 با بهره گیری از امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و امکانات مزرعه ای و واحدهای پرورش گوسفند در یک واحد کشت و صنعت ایرانی در استان خراسان رضوی شروع شده است.

هدف طرح، سنتز سویه جدیدی از گوسفند بر پایه ژنوم بومی است که دارای عملکرد مطلوب از لحاظ صفات فراوریمثلی و صفات رشد و فراوری عضله باشد.

دکتر محمدرضا غفاری عضو هیأت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری مسئول این طرح در این خصوص گفت: ابتدا، ژرم پلاسم حاوی ژن های هدف از نژادهای خارجی پر فراوری، مانند نژاد گوسفند نیوزلندی بورولا (سویه های رامنی و تاملت) با قابلیت چندقلوزایی و نژاد گوسفند نیوزلندی تکسل (سویه های دالزل و تاملت) با قابلیت عضله زایی میوستاتین به عنوان پایه پدری خریداری شدند.

وی ادامه داد: در این طرح ژرم پلاسم های تهیه شده با استفاده از فناوری های فراوریمثلی به نژاد گوسفند مغانی، به عنوان پایه مادری وارد شدند. از سیستم های مختلف آمیزشی از قبیل آمیزش درون لاین، بین لاین، و تلاقی برگشتی بر مبنای اطلاعات خویشاوندی، اطلاعات رکورد و دارا بودن سهم ژنوم بومی و سازگار، به منظور سنتز نتاج در هر نسل استفاده شد. نتاج حاصل به روش های مختلف زیست فناوری برای ژن های هدف از ژنوم (Fore ground) و سایر بخش ژنومی (Back ground) مورد ردیابی ژنی قرار گرفتند.

به گفته دکتر رضا طالبی از دیگر مجریان این طرح، نتاج سنتز شده با دارا بودن بیش از 70 درصد سهم ژنوم بومی دارای رجحان قابل توجه نسبت به نسل های والدی در میانگین افزایش وزن روزانه، کاهش سن از شیرگیری (دو ماهگی نسبت به سه ماهگی)، سرعت رشد بهتر، عملکرد مطلوب در صفت چندقلوزایی، بهبود درصد لاشه نسبت به وزن زنده، بهبود درصد گوشت لخم لاشه، بهینه سازی مصرف نهاده های دامی، کوچک کردن دنبه و یا حذف کامل آن، توارث رنگ سفید، توارث پشم با کیفیت مناسب صنعت نساجی، سازگاری با شرایط محیطی و بیماری های بومی منطقه هستند.

غفاری گفت: مراحل بعدی این طرح نیز منطبق با اهداف در دست اقدام است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 23314

به "سنتز نژاد گوسفند چندمنظوره بر پایه ژنوم بومی اجرا می گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "سنتز نژاد گوسفند چندمنظوره بر پایه ژنوم بومی اجرا می گردد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنتز نژاد گوسفند چندمنظوره بر پایه ژنوم بومی اجرا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید