شرایط اتصال کسب و کارهای اینترنتی به سامانه احراز هویت کاربران

به گزارش دَبی بلاگ، امیر ناظمی در تبادل نظر با خبرنگاران، با بیان اینکه امکان اتصال و دسترسی به سامانه احراز هویت کاربران اینترنت تنها برای کسب و کارهای خرید و فروش آنلاین، فین تک ها و کسب و کارها و اپلیکیشن های اقتصادی فراهم است، گفت: تنها کسب و کارها و استارت آپهایی که درخواست منطقی و ضروری داشته باشند مجاز به اتصال به سامانه شاهکار خواهند بود.

شرایط اتصال کسب و کارهای اینترنتی به سامانه احراز هویت کاربران

وی با اشاره به اینکه بعضی کسب و کارهای اینترنتی و اپلیکیشن ها برای شناسایی کاربرانشان احتیاج دارند که از هویت کاربرانشان مطلع شوند، اضافه کرد: براین اساس ما امکان دسترسی به سامانه احراز هویت را برای این کسب و کارها فراهم نموده ایم تا از این طریق بتوان جلوی بعضی کلاهبرداری ها و یا جعل هویت و نشانی را در فضای مجازی گرفت.

ناظمی با بیان اینکه سامانه شاهکار سامانه احراز هویت کاربران در فضای مجازی است که یک سرویس حاکمیتی است که اطلاعات خدمات دولت را جابه جا می نماید، ادامه داد: امکان دسترسی به سامانه شاهکار، به این معنی نیست که بخواهیم کاربران را برای استفاده از هر سرویسی در فضای مجازی، احراز هویت کنیم. چرا که معتقدیم این موضوع سبب محدودیت فعالیت کاربران می گردد و ما به آن اعتقادی نداریم.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه طبق درخواست بعضی کسب و کارهای آنلاین، امکان دسترسی به سامانه شاهکار را پس از آنالیز دلایل منطقی کسب و کار مورد نظر، فراهم نموده ایم، گفت: قصد نداریم برای تمامی کسب و کارها اجازه شناسایی کاربران را به وسیله این سامانه فراهم کنیم. چرا که ممکن است که هر اپلیکیشنی برای شناسایی کاربر اصلی و غیر اصلی خود بخواهد آن را احراز هویت کند که این موضوع محدودیت برای جامعه کاربری ایجاد می نماید.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ادامه داد: از آنجایی که ما مجاز نیستیم همه کاربران را وادار کنیم که قبل از اتصال به سرویس های مختلف، احراز هویت شوند، دسترسی به سامانه شاهکار را تنها برای اپلیکیشن ها و کسب و کارهای اقتصادی و بانکی، فین تک ها و درگاه های خرید و فروش فراهم نموده ایم.

ناظمی اظهار داشت: دلیل سختگیری در اتصال و دسترسی کسب و کارهای فضای مجازی به سامانه احراز هویت شاهکار، احترام به حقوق کاربران است و هر اپلیکیشنی احتیاجمند دسترسی و اتصال به سامانه شاهکار نیست.

وی تاکید نمود: اتصال به سامانه شاهکار، احتیاجمند اعلام درخواست از سوی کسب و کارهای آنلاین است که درخواست آنها پس از آنالیز احتیاجمندی واقعی آنها به دسترسی به این سامانه، پاسخ داده می گردد.

به گزارش خبرنگاران، سامانه شاهکار در پی مصوبه شورای عالی فضای مجازی به منظور تأمین کامل حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران در فضای مجازی و حقیقی در سال 94 راه اندازی شده است.

این سامانه در واقع یک واسط بین اپراتورهای مخابراتی و مراجع تطبیق هویت است که پیش از ارائه سرویس به مشترکان، هویت مشترک را از نظر حقیقی یا حقوقی، ایرانی یا خارجی بودن صحت سنجی می نماید و درصورت تائید درستی اطلاعات در سامانه، اجازه ارائه سرویس را می دهد.

تا پیش از این اطلاع از تعداد سیم کارت های تلفن همراه، سرویسهای مخابراتی شامل اینترنت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره های تلفن همراه به نام مشترک از جمله سرویسهای این سامانه بود که هم اکنون با توسعه سرویس های آنلاین به وسیله اپلیکیشن ها و سایت های اینترنتی، امکان اتصال به این سامانه برای کسب و کارها نیز فراهم شده است. به این ترتیب با معین شدن هویت کاربر، خدمات از هر سرویس ارتباطی به صاحب همان سرویس ارائه می گردد و هیچ فردی حق استفاده از شماره همراه فرد دیگری برای ثبت نام در خدمات اقتصادی و بانکی، استفاده از نرم افزار دولت همراه، نرم افزارهای موبایل بانک، پرداخت آنلاین، ثبت آگهی فروش، فروشگاه های آنلاین و سایر نرم افزارهائی که حریم خصوصی در آنها مطرح است و یا امکان تقلب و کلاهبرداری در آنها وجود دارد را نخواهد داشت.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 1207

به "شرایط اتصال کسب و کارهای اینترنتی به سامانه احراز هویت کاربران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط اتصال کسب و کارهای اینترنتی به سامانه احراز هویت کاربران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید