شهرداری تخریب می نماید، میراث فرهنگی سکوت!

به گزارش دَبی بلاگ، اساتید و دانشجویان اصفهانی در نامه ای به معاون وزیر راه و شهرسازی به اقدامات سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان در حریم میدان نقش دنیا هشدار دادند.

شهرداری تخریب می نماید، میراث فرهنگی سکوت!

به گزارش خبرنگاران، جمعی از اساتید، فعالان و دانشجویان علاقه مند به شهرسازی و میراث فرهنگی اصفهان در نامه ای خطاب به معاون وزیر راه و شهرسازی هشدار داده اند که اقدامات که توسط سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان از سال 1391 در خصوص گذر آقا نورالله نجفی شروع شده بود، به زودی فاجعه ای شبیه به تخریب حمام خسروآقا را رقم خواهد زد. متن این نامه که تا کنون به امضای 200 نفر از اساتید و کارشناسان اصفهان رسیده، به این توضیح است: جناب آقای دکتر محمدسعید ایزدی معاون محترم وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

با عرض سلام و ادب و احترام

به استحضار می رساند که سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان از سال 1391 پروژه ای را تحت عنوان خیابان آقا نورالله نجفی در دستور کار خود قرار داد. این خیابان که قرار است از فاصله 50 متری شرق میدان نقش دنیا و مسجد شیخ لطف الله بگذرد، به صورت L مانند، خیابان حافظ را به خیابان نشاط متصل کرده، و حریم درجه یک میدان نقش دنیا را نقض خواهد نمود و موجب تخریب بافت تاریخی پشت مسجد شیخ لطف الله و بناهای تاریخی ارزشمند و ثبت ملی شده آن می شود. (این اقدام) همچنین ثبت مجموعه میدان نقش دنیا در فهرست میراث دنیای یونسکو را در معرض خطر جدی قرار خواهد داد. تا انتهای سال 1392، هشتاد درصد مسیر خیابان توسط شهرداری تملک شده و حدود یک سوم از مسیر خیابان به صورت مخفیانه آزادسازی و بناهای آن تخریب شده و متاسفانه اداره میراث فرهنگی استان اصفهان نه تنها مخالفتی نکرده بلکه توافقاتی نیز با سازمان نوسازی انجام داده و تنها بر سر عرض خیابان با شهرداری اختلاف نظر داشته است. در اسفندماه 1392 پس از اطلاع رسانی به معاونت میراث فرهنگی کل کشور، جناب آقای دکتر محمدحسن طالبیان و با پیگیری های مجدانه ایشان، این پروژه در همان سال متوقف شد. هر چند واضح بود این توقف دایمی نخواهد بود و شهرداری اصفهان از انجام آن منصرف نخواهد شد. پس از گذشت چهار سال و نیم، متاسفانه شهرداری در پاییز 1397 عملیات تخریب را علی رغم شکایت سازمان میراث فرهنگی از سر گرفته و حتی بخش هایی از خیابان را برای آسفالت کشی، زیرسازی کرده است. اداره میراث فرهنگی اصفهان نیز به روال همیشه سکوت اختیار کرده و حتی گزارشی از اقدامات اخیر را به سازمان میراث فرهنگی کل کشور نداده است. تحرکات اخیر نیز به اطلاع معاون میراث فرهنگی کشور (جناب دکتر محمدحسن طالبیان)، و مدیران کل تابعه سازمان میراث فرهنگی اعم از مدیر کل دفتر حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی، مدیر کل دفتر امور پایگاه ها، مدیر کل ثبت آثار و مدیر پایگاه میدان نقش دنیا رسیده و از طرفی دفتر حفظ و احیای سازمان میراث (جناب مهندس هادی احمدی) پیگیری هایی جهت جلوگیری از تخریب های بیشتر در جریان افتاده است. اما آنچه مسلم است اگر اقدامی فوری، همه جانبه و در سطح کلان مدیریتی کشور صورت نگیرد، فاجعه تخریب حمام خسروآقا، با ابعاد بیشتر و تبعات بسیار بدتری در شهر اصفهان تکرار خواهد شد. مستدعی است با تمام توان اجرایی خود وارد عمل شده و اجازه ندهید که این فاجعه فرهنگی به پایان برسد.

با تشکر جمعی از فعالان و استادان و دانشجویان و علاقه مندان میراث فرهنگی کشور

به گزارش خبرنگاران، خیابان آقا نور الله نجفی در دهه هشتاد در طرح تفصیلی اصفهان با عرض 12 متر مطرح شده بود که بعدها به دلایل نامعلوم و شک برانگیز، به واسطه کاربری های با نفوذ موجود در این پهنه افزایش یافته و گاهی تا 36 متر نیز مطرح شد. این خیابان با کش و قوس های فراوان با عرض 14 متر در کمیسیون ماده 5 استان به تصویب رسیده. این در حالی است که این خیابان به دلیل مغایرت اساسی باید در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مطرح شده باشد که تا کنون این اتفاق رخ نداده است. شهرداری اصفهان در دوره مدیریت شهری پیشین، بیش از عرض مصوب را تملک و آزاد سازی کرده است که به نظر می رسد بنابر ماده 24 قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 1347 صورت گرفته تا هزینه های پروژه را تامین کند. بنابر این قانون شهرداری ها می توانند در موقع تنظیم و اجرای طرح های نوسازی و همچنین توسعه یا احداث معابری که عرض آنها حداقل 20 متر باشد با رعایت نقشه جامع یا نقشه هادی شهر طرح های مربوط را بتناسب موقعیت محل و ضوابطی که وزارت کشور معین و اعلام خواهد نمود وسیع تر از میزان مورد نیاز طرح تنظیم و اجرا کرده و اراضی مازاد را در صورت عدم نیاز به وسیله مزایده و با رعایت آئین نامه معاملات شهرداری بفروش رسانیده وجوه حاصله را به حساب در آمد نوسازی و عمران شهری موضوع این قانون منظور نمایند. حالا باید پرسید رویکرد مدیریت شهری فعلی در مقابل این پروژه چه خواهد بود. به خصوص که شورای پنجم و شهردار اصفهان، رویکردی فرهنگی داشته و خود را مدافع میراث فرهنگی این کلانشهر می دانند. مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان نیز به تازگی بازنشست شده بود و انتظار می رود این سازمان رویکرد جدید خود را که تا پیش از این پروژه هایی همچون میدان امام علی(ع)، بدنه شرقی و ارگ دنیا نما را موجب شده بود، تغییر دهد.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 113

به "شهرداری تخریب می نماید، میراث فرهنگی سکوت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری تخریب می نماید، میراث فرهنگی سکوت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید