عربستان در حال از دست دادن سهم خود از بازار نفت چین و هند است

به گزارش دابی بلاگ، عربستان می خواهد برای افزایش قیمت نفت کار بیشتری انجام دهد و صادرات نفت خود را محدود کند، اما ریاض همین الان هم بخش قابل توجهی از سهم خود را در بازار نفت آسیا از دست داده است.

عربستان در حال از دست دادن سهم خود از بازار نفت چین و هند است

با تور ارزان چین 5 روزه سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش دابی بلاگ به نقل از رویترز، عربستان می خواهد برای افزایش قیمت نفت کار بیشتری انجام دهد و صادرات نفت خود را محدود کند، اما ریاض همین الان هم بخش قابل توجهی از سهم نفت خود را در بازار آسیا که مهمترین بازار نفت دنیا است از دست داده است.

وزیر انرژی عربستان پس از نشست اوپک و متحدانش در سن پترزبورگ گفت که کشورش ماه آینده صادرات نفت خود را به 6.6 میلیون بشکه در روز محدود خواهد نمود که تقریبا یک میلیون بشکه در روز پایین تر از یک سال قبل است.

این تعهد، پذیرش دیرهنگام این واقعیت است که اوپک و متحدانش از جمله روسیه، باید برای برقراری توازن در بازار، کاری بیش از تبعیت صرف از توافق کاهش فراوری انجام دهند.

برای اینکه کاهش فراوری در بازار تاثیر داشته باشد، و میزان ذخایر نفتی دنیا را کاهش دهد، فراوری نمایندگان باید صادرات نفت خود را نیز محدود نمایند.

آمارهای کشتیرانی جمع آوری شده توسط موسسه تامسون رویترز نشان می دهد که کاهش صادرات نفت اوپک و متحدانش در نیمه نخست سال 2017، با کاهش فراوری های اعلام شده از سوی این کشورها تطابق ندارد.

اما آمارها از بازار نفت هند و چین نشان می دهد که عربستان در حال کاهش عرضه نفت خود به این کشورهاست.

بر اساس آمارهای گمرکی، چین در نیمه نخست سال 2017، روزانه معادل 8.56 میلیون بشکه نفت خام خریداری نموده، که 13.8 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می دهد.

از این میزان، سهم عربستان 1.07 میلیون بشکه در روز بوده که تنها نیم درصد نسبت به نیمه نخست سال 2016 رشد داشته است.

این بدان معناست که عربستان که بزرگترین تامین نماینده نفت چین در سال 2015 بود، اکنون به رتبه سوم سقوط نموده است.

در هند نیز شرایط مشابهی حاکم است و واردات نفت این کشور از عربستان در نیمه نخست سال جاری با 8.4 درصد کاهش به 759 هزار و 100 بشکه در روز رسیده و عربستان بعد از عراق در رده دوم تامین نمایندگان نفت دهلی نو قرار گرفته است.

هند در این بازه زمانی، خرید نفت از ایران با 57.8 درصد افزایش د اده و به 539 هزار و 500 بشکه در روز رسانده است.

168

منبع: تسنیم
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 4901

به "عربستان در حال از دست دادن سهم خود از بازار نفت چین و هند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان در حال از دست دادن سهم خود از بازار نفت چین و هند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید