لزوم ارائه خدمات الکترونیکی و غیرحضوری به مردم

به گزارش دَبی بلاگ، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه کرونا باعث آسیب به کسب و کارهای کشور شده است، گفت: راهبرد کشور در شرایطی که نمی تواند حضوری خدمت بدهد، باید به سمت خدمات غیر حضوری سوق پیدا کند، در حال تلاش هستیم خدماتی که از سوی حاکمیت ارائه می شود، به صورت الکترونیکی انجام شود.

لزوم ارائه خدمات الکترونیکی و غیرحضوری به مردم

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، علی رهبری، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، دیشب در برنامه پایش با موضوع نمایشگاه بهاره اینترنتی گفت: جشنواره مجازی بهاره بدین صورت است که کسب و کارها خدمات خود را به صورت اینترنتی و غیر حضوری انجام دهند، این کار البته نیاز به مقدماتی دارد که در حال فراهم آوری است. در نگاه کلان باید زیرساخت های برگزاری این جشنواره ها در میان مدت ایجاد شود، تا آینده نیز بتوان از آنها استفاده کرد.

این مسئول وزارت صنعت با بیان اینکه هدف جشنواره اینترنتی بهاره ارائه خدمات آسان به مردم است، اضافه کرد: اینترنت این جشنواره رایگان است و در طول آن روزانه قرعه کشی انجام می شود و هر روز به 4 نفر 5 میلیون تومان هدیه داده می شود.

وی ادامه داد: تا این لحظه 80 فروشگاه اینترنتی اعلام آمادگی برای حضور در این جشنواره داشته اند، فروشگاه ها نیز خدمات مختلفی به مردم ارائه می دهند و از جمعه این جشنواره آغاز به کار کرده است.

رهبری گفت: برنامه ای با اتاق اصناف در خصوص کسب و کارهایی که فروش اینترنتی ندارند، طراحی شده، بدین صورت که فروشگاه های اینترنتی عضو جشنواره به این واحدهای صنفی غرفه هایی رایگان را اختصاص می دهند تا این واحدهای صنفی بتوانند به راحتی از فروش اینترنتی استفاده کنند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، توضیح داد: به واحدهای صنفی که دانش لازم برای کار با اینترنت نداشته اند نیز آموزش های لازم داده شده است.

رهبری ادامه داد: حضور در بازار تجارت الکترونیک، امکان رقابت و بازاریابی را نیز برای فروشندگان فراهم می کند، بسترهای فروشگاه های اینترنتی، یک سری هشتگ برای فروشندگان تولید کرده اند که اگر فروشندگان کالاهای خود را با این هشتگ به فروش رسانند، در یک بخش ویژه در سایت برای آنها تبلیغ می کنند.

وی گفت: در حال حاضر فرصت ایجاد فروشگاه های اینترنتی جدید نیست و ما فعلا در حال ساماندهی کردن فروشگاه های اینترنتی فعلی و استفاده از ظرفیت آنها هستیم، برای بعد از سال روی اینکه خدماتی را به فروشگاه های جدید الاحداث بدهیم، برنامه هایی خواهیم داشت.

این مقام مسئول گفت: در چندین سال اخیر برای تجارت الکترونیک کشور زحمات زیادی کشیده است و در برخی شاخص ها ما از نظر جهانی رتبه خوبی داریم، در سال گذشته 208 هزار میلیارد تومان میزان تجارت الکترونیک کشور بوده و یک میلیارد و 300 هزار تعداد معامله الکترونیک کشور بوده است.

وی اضافه کرد: البته وقتی کسب و کارهای ما به صورت حضوری فروش بیشتری دارند، طبیعی است برای ورود به بازار اینترنتی کند عمل کنند.

رهبری با بیان اینکه نیاز به مشوق هایی برای حضور کسب و کارها در فضای الکترونیکی است، گفت: به عنوان مثال می توان از اهرم اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده برای این موضوع استفاده کرد و کسب و کارهایی که فروش اینترنتی دارند اقتصادیات ارزش اضافه کرده کمتری بپردازند.

وی ادامه داد: در حال حاضر اغلب راهکارها برای مقابله با کرونا از جنس تعویق و تخفیف است اما فرصت تجارت الکترونیک می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند و باید قبل از وقوع حادثه به فکر آن بود.

مسئول تجارت الکترونیک کشور در انتها اضافه کرد: در جشنواره اینترنتی بهاره قرار بر این است هر استان واحدهای صنفی خود را در فروشگاه های مختص همان استان سازماندهی کنند، اگر هماهنگی بین اصناف صورت پذیرد افرادی که کالاهای کشاورزی نیز به فروش می رسانند می توانند از این بستر استفاده کنند.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

kurdeblog.ir: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 6560

به "لزوم ارائه خدمات الکترونیکی و غیرحضوری به مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم ارائه خدمات الکترونیکی و غیرحضوری به مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید