ماجرای ساخت ویلای آسانسوردار در ارتفاعات کلاردشت ، سرنوشت مالک ویلا چه می گردد؟

به گزارش دَبی بلاگ، کوه خواری در کلاردشت، ساخت ویلای لاکچری روی کوه های کلاردشت و ویلای آسانسوردار کلاردشت تیترهای پر سر و صدایی بودند که در هفته های گذشته فضای مجازی را پر کردند و همراه با عکسی از سر در یک ویلای آسانسوردار در دل کوه های کلاردشت دست به دست می شدند.

ماجرای ساخت ویلای آسانسوردار در ارتفاعات کلاردشت ، سرنوشت مالک ویلا چه می گردد؟

به گزارش ایسنا، ساخت و ساز ویلا و خانه های لاکچری در ارتفاعات مختلف کشور موضوع جدیدی نیست از کلاردشت گرفته تا حیران و ...، اما آنچه این ویلا را با سایرین متمایز نموده، ساخت آسانسور در دل کوه و ارتفاعات کلاردشت بود که روی دیگر این اتفاق است و بی شک زنگ خطر جدیدی برای محیط زیست کشور محسوب می گردد.

گر از مرزن آباد به سمت کلاردشت حرکت کنید، زمین های کشاورزی فراوانی را می بینید که حالا تغییر کاربری پیدا نموده و تبدیل به ویلا شده اند. در این جهت نیم ساعته شروع به شمارش ویلاها می کنم؛ یک، دو، سه، چهار و... و. 110 . بعد از 20 دقیقه و نزدیک شدن به کلاردشت تعداد ویلاها آنقدر زیاد شده که شمارشش از دستم خارج می گردد. علاوه بر ویلاهای ساخته شده یا نیمه ساخته، جهت پر است از املاکی. املاکی هایی که یا آماده اند ویلا بسازند یا ویلاهای مشرف به رودخانه و جنگل را اجاره دهند.

اما آن چیزی که این روزها در کلاردشت رودبارک توجه ها را به خود جلب نموده، ساخت آسانسور و راه پله برای ویلایی در دل کوه است. سالیان سال است که ویلاسازی در مناطق بکر طبیعی کشور زخم بر دل جنگل ها می گذارد ولی ساخت آسانسور برای رفت و آمد راحت به ویلایی در دل کوه پیش از این سابقه نداشته است. آنچه در ادامه می خوانید حاصل بازدید میدانی خبرنگار ایسنا از محل ساخت این ویلا در رودبارک کلاردشت و گفت و گو با مسئولان محلی درباره چگونگی صدور مجوز برای ساخت آسانسور در کوه است.

به ورودی ویلای جنجالی کلاردشت که می رسیم اولین چیزی که جلب توجه می نماید سر در آسانسور است که روی آن نوشته شده: ملک شخصی. در سینه کش کوه چند طبقه آسانسور روی یک سازه فلزی، یک بالابر ریلی مصالح ساختمانی و یک راه پله بلند دیده می گردد.

جواد فلاح - رئیس اداره منابع طبیعی کلاردشت- پیش از شرح درباره چگونگی ساخت آسانسور و راه پله، سند زمین را به ما نشان می دهد. کل زمین 11 هزار و 622 متر است و مالکیت شخصی دارد که صاحب ویلا برای 9155 متر از آن سند قانونی دارد و جزو مستثنیات محسوب می گردد.

فلاح در ادامه شرح می دهد که در ساخت این ویلا دو تخلف مهم رخ داده است. اول اینکه 2647 متر از این زمین متعلق به منابع طبیعی است که خوشبختانه برطرف تصرف و از زمین ویلا جدا شده است. ساخت آسانسور و راه پله از کنار جاده تا بالای کوه به طول 922 متر دومین تخلف است چون این کار در زمین های منابع طبیعی اجرا شده و متاسفانه صاحب ویلا توانسته برای این قسمت از اراضی ملی از اداره ثبت سند شخصی بگیرد بنابراین با توجه به این موضوع هنگام ساخت راه این ویلا منابع طبیعی نتوانست جلوی آن را بگیرد چرا که ابتدا باید در دادگاه ثابت می کرد که این بخش از زمین، اراضی ملی و متعلق به منابع طبیعی است.

منتظر هستم که رییس اداره منابع طبیعی کلاردشت در ادامه صحبت هایش بگوید که ساخت راه پله و آسانسور برای دسترسی راحت و بدون زحمت به ویلایی در دل کوه تخلف بزرگ این ساخت و ساز است اما همه چی برخلاف انتظارم پیش می رود. از صحبت های فلاح این گونه برداشت می گردد که اگر سند ملکی را داشته باشید می توانید در آن هر گونه ساخت و سازی انجام دهید حتی اگر زمین آن ملک کوه های بکر جنگل های هیرکانی باشد و می توانید برای رفت و آمد راحت، روی آن حتی آسانسور نصب کنید!

هر چند که تغییر کاربری اراضی کمیسیونی دارد که تمام دستگاه های ذی ربط عضو آن هستند و پس از آنالیز های لازم اجازه ساخت و ساز را می دهند اما نکته تاسف بار این است که در این کمسیون منابع طبیعی شهرستان ها عضو نیستند و حق رای ندارند بنابراین با توجه به عدم حضور نماینده منابع طبیعی در این کمیسیون، ممکن است که مجوز ساخت و ساز برای اراضی ملی ای صادر گردد که افراد مختلف با روش های غیر قانونی توانسته اند برای آن سند مالکیت بگیرند البته باید به این نکته اشاره نمود که تغییر کاربری اراضی اگر در محدوده شهری باشد صدور مجوز ساخت و ساز در آن به عهده شهرداری است.

با وجود اینکه ویلای کلاردشت در دل کوه ساخته شده است اما مرید جعفر صالحی - سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کلاردشت - به ایسنا می گوید: شهرداری شهرستان برای ساخت این ویلا مجوز صادر نموده است چرا که بر اساس تبصره 5 ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی چنانچه زمینی با کاربری کشاورزی در محدوده شهری باشد، صدور مجوز تغییر کاربری برای آن به عهده شهرداری است.

آسانسور این ویلا در پنج طبقه ساخته شده است. رییس اداره منابع طبیعی کلاردشت می گوید: ما از ابتدا نمی توانستیم جلوی ساخت این آسانسور را بگیریم چرا که اولا فرد برای تمام زمینی که قرار بود در آن ساخت آسانسور را شروع کند، سند دارد و ثانیا هیچ جای قانون نیامده است که ساخت آسانسور در ملکی که جزو مستثنیات محسوب می گردد، ممنوع است. از این رو ما ابتدا به دادگاه به دلیل ساخت و ساز در 922 متر زمینی که جزو اراضی ملی بود شکایت کردیم تا برطرف تصرف صورت گیرد اما تا دادگاه برگزار و رای صادر گردد، ساخت و ساز تمام شده بود.

به گفته فلاح در حال حاضر رای دادگاه بدوی به نفع منابع طبیعی صادر شده اما با شکایت صاحب ویلا پرونده به دادگاه تجدیدنظر فرستاده شده است.

ساختمان ویلا حدود 130 متر است و کمی بالاتر از آن بنایی نیمه کاره به چشم می خورد. رییس اداره منابع طبیعی کلاردشت درباره این بنا می گوید: در حال حاضر جهاد کشاورزی کلاردشت جلوی ساخت آن را گرفته است چون ابتدا باید تعیین گردد که ساخت بنای دوم تغییر کاربری اراضی محسوب می گردد یا خیر؟ از این رو جهاد کشاورزی از شهرداری منطقه استعلام نموده و شهرداری باید پس از آنالیز های کارشناسی اعلام کند که آیا این منطقه در محدوده شهری است یا خیر؟ اگر در محدوده شهری باشد صدور مجوز ساخت و ساز در آن برعهده شهرداری است. در غیر این صورت باید دستگاه های مختلفی از جمله وزارت کشاورزی برای تغییر کاربری مجوز دهند.

از صحبت های فلاح این گونه برداشت می گردد که دست منابع طبیعی برای برخورد با آسانسورسازی در دل کوه بسته است و صرف اینکه ملکی در کوه جزو مستثنیات باشد و صاحب زمین بتواند مجوز تغییر کاربری برای آن بگیرد، اجازه دارد هر گونه ساخت و سازی در آن انجام دهد. این موضوع زنگ خطری جدید و جدی برای ویلاسازی های لاکچری در کوه های کشور است. چه بسا ویلاهایی که جزو مستثنیات افراد و در کوه ساخته شده است. اگر صاحبان این ویلاها نیز با الگوبرداری از این شیوه ویلاسازی بخواهند برای دسترسی راحت به ویلاشان روی ارتفاعات، آسانسورسازی نمایند نه تنها با افراد محلی به مشکل برمی خوردند بلکه این حقیقت تلخ را آشکار می نماید که با پول می توان مفهوم کوه و ارتفاع را هم زیر سوال برد.

رییس اداره منابع طبیعی کلاردشت در انتها صحبت های خود درباره پایان این ویلا می گوید: چنانچه رای دادگاه تجدیدنظر نیز به نفع منابع طبیعی باشد می توانیم به جای تخریب آسانسور و پس دریافت زمین راه این ویلا، طی توافقی با صاحب آن بخشی از اراضی بالاتر از این ویلا را به جای قسمت پایین گرفته و به نام منابع طبیعی کنیم.

به گزارش ایسنا، بسیار رخ داده که متصرفان اراضی ملی با هر شیوه و روشی توانسته اند برای زمین های ملی سند مالکیت بگیرند و از آنجایی که اثبات مالکیت زمینی برای منابع طبیعی در دستگاه های قضایی زمان بر است، متخلفان از این فاصله سوء استفاده و ساخت و ساز خود را شروع می نمایند این در حالیست که اگر بتوان چنین پرونده هایی را در فوریت رسیدگی دستگاه قضایی قرار داد و در اولین فرصت به آن ها رسیدگی کرد می توان جلوی ساخت و ساز را گرفت کما اینکه اگر در خصوص ساخت آسانسور برای ویلای کلاردشت رای دادگاه برای منابع طبیعی زودتر صادر می شد دستگاه مسئول می توانست به استناد رای دادگاه جلوی ساخت آسانسور را از ابتدا بگیرد. از طرف دیگر نبود نماینده منابع طبیعی در کمیسیون تغییر کاربری اراضی ضعف بزرگی است که باید برای آن چاره ای اندیشید. اگر نماینده منابع طبیعی در این کمیسیون حضور داشته باشد از همان ابتدا تعیین می گردد زمینی که قرار است مجوز تغییر کاربری برای آن صادر گردد جزو اراضی ملی است.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 2405

به "ماجرای ساخت ویلای آسانسوردار در ارتفاعات کلاردشت ، سرنوشت مالک ویلا چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای ساخت ویلای آسانسوردار در ارتفاعات کلاردشت ، سرنوشت مالک ویلا چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید