چان چان پرو؛ بزرگترین شهر خشتی دنیا

به گزارش دَبی بلاگ، مقاله های مرتبط:

  • دیدن کنید: تغییر راستا شگفت انگیز یک رودخانه طی 28 سال
  • پارک ملی سیرا دل دیو یزور، پرو
  • فرهنگ کشور پرو، مهد امپراطوری اینکا

چان چان نام سایتی باستان شناسی در کشور پرو است که به عنوان بزرگ ترین سازه خشتی دنیا معروفیت دارد . این شهر پیش تر مرکز تمدن چیمو بوده و قلمرو آن به طول هزاران کیلومتر در امتداد ساحل شمالی از جنوب اکوادور تا مرکز پرو گسترده بوده است. قدمت بنای این شهر به سال 850 میلادی بازمی شود و تا زمان فتح آن به وسیله امپراتوری اینکا در سال 1470 ادامه داشته است .

چان چان پرو؛ بزرگترین شهر خشتی دنیا

در زمان اوج حکومت امپراتوری چیمو، وسعت چان چان در حدود 20 کیلومترمربع و ناحیه مرکزی آن در حدود 6 کیلومترمربع بوده و تعداد 60000 نفر در آن سکونت داشته اند. این شهر از 9 ارگ مستطیلی تشکیل شده است که به وسیله دیوارهایی به ارتفاع 9 تا 18 متر احاطه شده اند. در هریک از این بخش ها، هزاران بنا اعم از معبدها، اقامتگاه ها، انبارها، فضاهای باز، مخازن و محل مراسم عزاداری قرار دارند. دیوارهای بناها نیز اغلب با کنده کاری نقوشی مانند مفاهیم انتزاعی و حیوانات تزئین شده اند .

در خارج از این 9 ارگ مستطیل شکل، 4 بخش صنعتی برای کارهایی مانند صنایع چوبی، بافندگی، طلاسازی و نقره سازی تعبیه شده اند. البته ذخایر فلزات گران بهای شهر در قرن شانزدهم به وسیله جویندگان گنج اسپانیایی به تاراج رفته است. منطقه جنوبی نیز برای کشاورزی مورداستفاده قرار می گرفته و دارای سیستم آبیاری پیچیده ای است .

چان چان دریکی از خشک ترین بیابان های ساحلی دنیا واقع است که میانگین بارش سالانه آن کمتر از 2/5 سانتی متر گزارش شده است. ازاین رو، خشکی آب وهوای منطقه موجب شده است تا این سازه خشتی تا به امروز باقی بماند. ولی چان چان نیز از آثار تغییرهای جوی در امان نمانده و به علت بارش باران های سیل آسا در معرض تخریب واقع شده است .

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 22439

به "چان چان پرو؛ بزرگترین شهر خشتی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چان چان پرو؛ بزرگترین شهر خشتی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید