پودر سنگ مرداب، سرطان زاست!

به گزارش دابی بلاگ، امروزه ثابت شده است که سرب عنصری سمی است و می تواند به وسیله پوست هم جذب گردد و در دستگاه گوارش و سایر ارگان ها سبب بروز علائم گردد و در نهایت آسیب های جدی به سلامت فرد وارد می گردد.

پودر سنگ مرداب، سرطان زاست!

پودر سنگ مرداب به نام های مردار سنگ، پودر سنگ مردار، پودر سنگ نقره، سنگ مرده نیز معروف است که در بسیاری از عطاری ها به عنوان ماده ای جهت برطرف بوی عرق دست و پا بفروش می رسد.

چنانچه پودر سنگ مرداب برای قسمتی از بدن نظیر زیربغل، کف پا، کشاله ران استفاده گردد، ترکیبات اکسید سرب موجود در این ماده، با توجه به خاصیت جذب بالای آن به وسیله پوست وارد بدن می شوند. این ترکیب به شکل پودر زرد رنگ است که اگر متبلور نباشدماسیکوت نام دارد، اما پس از ذوب و سرد شدن متبلور گشته و لیتارژ نامیده می گردد.

این ماده در بسیاری از عطاری ها به عنوان ماده ای جهت برطرف بوی عرق دست و پا بفروش می رسد. پودر سنگ مرداب قادر به کاهش و برطرف بوی بد بدن است، زیرا حاوی ترکیبات سرب بوده و سرب، می تواند از بین برنده موجودات زنده از جمله باکتری های مولد بوی بد بدن باشد.

در پژوهشی که در ارتباط با مسمومیت با سنگ مرداب (اکسید سرب) توسط تیم پژوهشگران متشکل از بیتا دادپور (دانشیار، مرکز تحقیقات سم شناسی)، علیرضا قاسمی طوسی (فلوشیپ سم شناسی بالینی و مسمویت ها)، زهره عباسیان (مرکز تحقیقات سم شناسی) و اعظم شفاهی (مرکز تحقیقات سم شناسی) اجرا شده، آمده است:

پودر سنگ مرداب جذب پوستی داشته و چنانچه پودر سنگ مرداب برای قسمتی از بدن نظیر زیر بغل، کف پا، کشاله ران استفاده گردد؛ ترکیبات اکسید سرب با توجه به خاصیت جذب بالای آب به وسیله پوست وارد بدن می شوند. متاسفانه عطاری ها، فاقد دانش پزشکی و علوم مربوط به شناخت مواد هستند و صرفا به خاصیت جذب بوی بد بدن فارغ از اثرات سمی سرب موجود در آن توجه دارند.

محققان می گویند: پودر سنگ مرداب عامل ایجاد سرطان است؛ استفاده از این ماده به منظور کاهش بوی عرق در بدن می تواند عوارض متعددی را ایجاد کند. همچنین روی قسمت های حساس و نازک پوست تاثیر گذاشته و باعث ایجاد حساسیت پوستی می گردد و در سیستم قلبی عروقی منجر به افزایش فشار خون می گردد و بر سیستم اعصای مرکزی بدن تاثیر می گذارد و تاثیرات سوء بر سیستم خونساز بدن سبب آنمی می گردد. علاوه بر این با تاثیر بر دستگاه گوارش باعث یبوست، درد های شکمی و تهوع می گردد.

در نتایج این پژوهش آمده است: فلزات سنگین به مجموعه ای از فلز ها و شبه فلز هایی که دارای چگالی بیش از 5 گرم بر سانتیمتر مکعب هستند اطلاق می گردد، افزایش آن ها در بدن منجر به فراوری آلودگی های بسیار مضر و خطرناک خواهد شد. مشکل اصلی ازجایی شروع می گردد که آلاینده های غیرآلی بر خلاف آلاینده های آلی، تجزیه ناپذیر هستند و در بدن متابولیزه و دفع نمی شوند و به نوعی منجر به تجمع زیستی در بیابان می شوند.

مردارسنگ، ماده ای است که برای برطرف بوی عرق بدن در عطاری ها عرضه می گردد. بیشتر حجم این ماده را فلزات سنگین از جمله سرب یا سرب اکساید تشکیل می دهد. امروزه ثابت شده است که سرب عنصری سمی است و می تواند به وسیله پوست هم جذب گردد و در دستگاه گوارش و سایر ارگان ها سبب بروز علائم گردد و در نهایت آسیب های جدی به سلامت فرد وارد می گردد. نگهداری از مردار سنگ و یا سنگ مرده در محل های مسکونی که در آن ها اطفال و افراد خردسال و همچنین افراد سالمند و بیمار تردد و اسکان دارند، با توجه به ویژگی های این ماده بسیار خطرناک است.

منبع: فرادید
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 4072

به "پودر سنگ مرداب، سرطان زاست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پودر سنگ مرداب، سرطان زاست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید