پیشگیری از سرطان سینه: چطور ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید

به گزارش دَبی بلاگ، اگر شما نگران ابتلا به سرطان پستان هستید باید بدانید که اقداماتی وجود دارد که با انجام آنها می توانید از این بیماری پیشگیری کنید.

پیشگیری از سرطان سینه: چطور ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید

Mayoclinic: درست است که بعضی از فاکتورها مانند سابقه خانوادگی قابل تغییر نیست اما شما می توانید با تغییر در شیوه زندگی خود احتمال ابتلا به سرطان سینه را در خود کاهش دهید. راهکارهایی که در ادامه ارائه میگردد به شما روش پیشگیری را می آموزد.

  • الکل مصرف نکنید. میزان مصرف الکل رابطه مستقیم با احتمال توسعه سرطان پستان دارد به طوری که مصرف الکل بیشتر برابر است با ریسک بالاتر.

  • سیگار نکشید. شواهد زیادی وجود دارد که تاثیر مصرف سیگار و خطر ابتلا به سرطان خصوصاً در دوره پیش از یائسگی را تأیید می نماید. به علاوه عدم مصرف سیگار یکی از بهترین راهها برای حفظ سلامت عمومی شماست.

  • وزن خود را کنترل کنید. اضافه وزن و چاقی شما در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می دهد خصوصاً وقتی چاقی در سنین بالاتر و بعد از یائسگی رخ دهد.

  • فعالیت فیزیکی داشته باشید. فعالیت فیزیکی به شما در حفظ وزنتان و متقابلاً در پیشگیری از سرطان پستان یاری می نماید. طبق توصیه دپارتمان سلامت و انسان، داشتن 150 دقیقه ورزش هوازی متوسط و یا 75 دقیقه ورزش هوازی شدید به همراه حرکات قدری حداقل دو بار در هفته تاثیر به سزایی در روند پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارد.

  • شیردهی. شیردهی ممکن است در پیشگیری از ابتلا به بیماری مذکور مؤثر باشد. هر چه دوره شیردهی بیشتر باشد تأثیرش در پیشگیری بیشتر خواهد بود.

  • میزان و مدت درمان هورمونی را محدود کنید. ترکیبی از درمان هورمونی برای دوره های بیش از 3 ال 5 سال ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. درمانهای هورمونی به منظور کاهش علائم یائسگی تا حد امکان با درمانهای غیر هورمونی و دارونی جایگزین گردددر غیر این صورت با مشورت پزشک درمان هورمونی کوتاه مدت اتخاذ و در طول دوره مصرف وضعیت شما به طور مداوم از سوی پزشک کنترل گردد.

  • از قرار دریافت در معرض اشعه و آلودگی محیطی اجتناب کنید. روشهای تصویربرداری پزشکی مانند CT-scan که در آنها از اشعه استفاده می گردد تأثیر قابل توجهی در بالا بردن میزان ریسک سرطان پستان دارند پس به منظور جلوگیری از تأثیر زیان آور آنها جز در موارد ضروری از انجام این قبیل از تست ها اجتناب کنید.

علاوه بر موارد بالا، داشتن رژیم غذایی سالم جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان همانند تمام بیماری ها مانند دیابت و بیماری قلبی مؤثر است. به طور مثال زنانی که در برنامه غذایی خود استفاده از روغن های سالم مانند روغن زیتون تصفیه نشده، میوه ها و سبزیجات و مصرف ماهی به جای گوشت قرمز را قرار داده اندکمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

در پایان باید اشاره نمود که توجه به هرگونه تغیر در پستان ها از قبیل توده جدید یا تغییر در پوست و در صورت بروز مشورت با پزشک و انجام معاینات دوره ای و در صورت صلاحدید انجام غربالگراری به وسیله ماموگرافی در پیشگیری یا تشخیص به موقع سرطان سینه بسیار مؤثر است.

2121

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 1385

به "پیشگیری از سرطان سینه: چطور ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از سرطان سینه: چطور ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید