چین خوشبین به مواضع وزیر خارجه تازه ژاپن، آیا دو قدرت جهانی به یکدیگر نزدیک می شوند؟

به گزارش دَبی بلاگ، به نظر می رسد انتخاب وزیر خارجه تازه ژاپن بتواند فصل تازه ای در روابط میان چین و ژاپن رقم زده و باعث نزدیک تر شدن این دو کشور قدرتمند در عرصه جهانی شود.

چین خوشبین به مواضع وزیر خارجه تازه ژاپن، آیا دو قدرت جهانی به یکدیگر نزدیک می شوند؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از کیودو، کارشناسان و دیپلمات ها در پکن معتقدند انتخاب یوشیماسا هایاشی، وزیر خارجه نو ژاپن می تواند نقش مهمی در حفظ روابط میان دو کشور و رویدادهای مهمی مانند المپیک 2022 پکن ایفا کند.

دولت چین تا به امروز انتظار داشته که فومیو کیشیدا که امروز (چهارشنبه) به عنوان نخست وزیر ژاپن انتخاب شده راهبرد کاملا متوازن با پکن را دنبال کند.

کیشیدا هایاشی، وزیر دفاع و آموزش سابق را که ریاست گروهی از قانونگذاران ژاپنی مدافع بهبود روابط چین و ژاپن را به عنوان وزیر خارجه انتخاب کرد.

یک دیپلمات دراین باره گفت: چین باید به این مسئله فکر کند که کیشیدا با این هدف هایاشی را به عنوان وزیر خارجه انتخاب کرده که در پی بهبود روباط چین و ژاپن است؛ روابطی که به دلایل مختلف ازجمله اختلاف نظر بر سر موضوع تایوان دچار تنش شده است.

درحالیکه که 2022 پنجاهمین سالگرد عادی سازی روابط دیپلماتیک میان ژاپن و چین به شمار می رود، کیشیدا که یک سیاستمدارا میانه رو است بر اهمیت برگزاری نشست و مصاحبه با رئیس جمهوری چین تاکید کرده است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز امروز (چهارشنبه) اعلام کرد : ما امیدواریم چین و ژاپن با یکدیگر روبرو شوند، روابط در زمینه های مختلف را تعمیق بخشیده و اختلافات را به درستی مدیریت و کنترل کنند.

یکی دیگر از پست های مهم انتخاب مشاور ویژه نخست وزیر در امور حقوق بشری است که درخصوص چین موضوع اویغورها و همچنین جنبش موسوم به حامی دموکراسی در هنگ کنگ مورد توجه مسئول آن قرار خواهد گرد. کیشیدا این پست را به ژنرال ناکاتانی پیشنهاد کرده که یکی از حامیان اعمال تحریم بر مقامات دولتهای خارجی مسئول در نقض حقوق بشر بوده اند.

در همین ارتباط یک دیپلمات در پکن گفت: چین به دقت این موضوع را زیر نظر دارد که آیا ناکاتانی موضع سخت تری علیه دولت چین اتخاذ خواهد کرد یا خیر.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 21693

به "چین خوشبین به مواضع وزیر خارجه تازه ژاپن، آیا دو قدرت جهانی به یکدیگر نزدیک می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین خوشبین به مواضع وزیر خارجه تازه ژاپن، آیا دو قدرت جهانی به یکدیگر نزدیک می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید