کالری میوه خشک بیشتر است یا میوه تازه؟

به گزارش دَبی بلاگ، همه میوه ها قند طبیعی دارند که یا فروکتوز است یا گلوکز. این قند های طبیعی بسیار بهتر از قند های تصفیه شده اند، اما در صورتی که دندان ها را خوب تمیز نکنید می توانند منجر به پوسیدگی دندان ها شوند.

کالری میوه خشک بیشتر است یا میوه تازه؟

میوه خشک میوه ای است که محتوای آب آن با روش خشک کردن گرفته شده است. درطی این فرایند میوه جمع می گردد و میوه خشکی باقی می ماند که کوچک تر از میوه تازه، اما پُرانرژی تر است. اما سوال این است که کدام نوع کالری بیشتری دارد، میوه خشک یا تازه؟

کشمش، خرما، آلو، انجیر و زردآلو پُرمصرف ترین میوه های خشک هستند. میوه های خشک را بسیار طولانی تر از میوه های تازه می توانید نگه دارید و میان وعده های در دسترسی هم هستند، خصوصا در مواقعی که به یخچال دسترسی ندارید.

میوه خشک بسیار مغذی است. یک تکه میوه خشک تقریبا به میزان میوه تازه مواد مغذی دارد، اما در حجم کوچک تری متراکم تر شده است. از نظر وزنی، میوه خشک تقریبا سه و نیم برابر میوه تازه فیبر و ویتامین و املاح دارد. اما در خصوص ویتامین C استثنا وجود دارد: طی فرایند خشک کردن میوه محتوای ویتامین C آن به میزان چشمگیری کاهش می یابد. به طور کلی میوه خشک فیبر زیادی دارد و منبع خوبی از آنتی اکسیدان هاست، خصوصا پلی فنول ها.

اما میوه خشک یکی از موضوعاتی است که همچنان بحث هایی پیرامون آن وجود داشته است:

میوه خشک و قند افزوده

در صنعت برای اینکه بعضی از میوه های خشک را شیرین تر و خوشمزه تر نمایند پیش از خشک کردن به آن ها شیره ذرت یا قند اضافه می زنند، خصوصا در خصوص میوه های ترش مثل آلبالو یا کرن بری. این قند اضافی فورا جذب بدن می گردد و قند خون را بالا می برد و بعد از مدت کوتاهی با افت انرژی روبرو خواهید شد. بار ها و بار ها ثابت شده که قند اضافه اثرات بدی روی سلامتی دارد و احتمال چاقی، بیماری قلبی و حتی سرطان را افزایش می دهد.

میوه خشک و قند طبیعی

همه میوه ها قند طبیعی دارند که یا فروکتوز است یا گلوکز. این قند های طبیعی بسیار بهتر از قند های تصفیه شده اند، اما در صورتی که دندان ها را خوب تمیز نکنید می توانند منجر به پوسیدگی دندان ها شوند. قند موجود در میوه های تازه طی فرایند خشک شدن کنستانتره می گردد، زیرا بیشتر وزن و حجم یک میوه تازه از آب آن است و وقتی خشک می گردد یعنی به ازای هر گرم میوه میزان قند بیشتری وجود خواهد داشت.

وقتی شما میوه تازه را از نظر حجم با میوه خشک مقایسه می کنید می بینید میوه خشک قند و کالری بیشتری نسبت به میوه تازه دارد. مثلا شما می توانید در یک فنجان میزان گیری تقریبا 30 دانه انگور جا می گردد؛ اما اگر همین انگور ها خشک شوند می توانید بیشتر از 250 دانه کشمش را در همان فنجان جای دهید.

میوه خشک و سولفیت

بعضی از تولیدنماینده ها به میوه های خشک به عنوان نگه دارنده سولفیت می زنند و این باعث می گردد میوه های خشک مجذوب کننده تر به نظر برسند و به مرور بدرنگ نشوند. این شیوه خصوصا در خصوص کشمش و زردآلود کاربرد زیادی دارد. بعضی از افراد ممکن است نسبت به سولفیت حساسیت داشته باشند یا ممکن است دچار شکم درد، راش های پوستی و حملات آسم شوند. بهتر است میوه های خشکی را انتخاب کنید که به جای رنگ روشن و درخشان، قهوه ای یا خاکستری رنگ اند.

در ضمن میوه خشکی که به درستی نگهداری و بسته بندی نشده ممکن است آلوده به قارچ افلاتوکسین و دیگر ترکیبات سمی باشد.

میوه خشک و کالری زیاد

اگر بخواهیم از نظر ارزش غذایی میوه تازه را با میوه خشک مقایسه کنیم باید بگوییم یک وعده میوه خشک دارای قند و کالری بسیار بیشتری نسبت به یک وعده میوه تازه است. میوه طی خشک شدن به طور جادویی دارای قند بیشتری نمی گردد، اما حجم خود را از دست می دهد و چیزی که مهم است نحوه سنجش شما برای مقایسه میوه تازه و میوه خشک است.

چرا مهم است چه میزان میوه خشک می خورید؟

میوه ها یا در خشک کن ها (دهیدراتورها) خشک می شوند یا ممکن است به طور طبیعی زیر نور خورشید خشک شوند. وقتی که محتوای آب موجود در میوه تقریبا از بین رفت، میوه خشک آماده است. از دست دادن آب به معنی کاهش میزان فیزیکی میوه است؛ بنابراین وقتی یک انگور تبدیل به کشمش سفت و جمع شده می گردد، بسیار کوچک تر شده است. همین طور وقتی آلو تبدیل به آلوبخارا می گردد یا تمشک خشک می گردد.

وقتی شما میوه تازه را از نظر حجم با میوه خشک مقایسه می کنید می بینید میوه خشک قند و کالری بیشتری نسبت به میوه تازه دارد. مثلا شما می توانید در یک فنجان میزان گیری تقریبا 30 دانه انگور جا می گردد؛ اما اگر همین انگور ها خشک شوند می توانید بیشتر از 250 دانه کشمش را در همان فنجان جای دهید.

جالب است بدانید که 100 گرم انگور حدود 16 گرم قند و 100 گرم کشمش حدود 60 گرم قند دارد.

از نظر کالری نیز، 100 گرم انگور تقریبا 70 کالری و 100 گرم کشمش حدود 300 کالری انرژی دارد.

آیا بهتر است کلا میوه خشک مصرف نکنید؟

میوه تازه مطمئنا از جهت بعضی از ویتامین ها مثل ویتامین C ارزشمندتر است، اما فیبر و املاح میوه حین فرایند خشک شدن حفظ می گردد، بنابراین لازم نیست از خوردن میوه خشک صرف نظر کنید؛ اما بهتر است از جهت میزان مصرف و کالری دریافتی از میوه خشک دقیق باشید. انواع کشمش و آلو و بلوبری خشک شده و چیپس موز و سیب و کیوی و زردآلو بسیار متداول اند و میان وعده های خوبی هستند و می توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل باشند:

در اوتمیل (جو دوسر پخته شده) صبحانه تان از میوه خشک بهره ببرید: می توانید از میوه هایی که خودتان خشک نموده اید در اوتمیل همراه با مغز ها و دانه ها استفاده نمایید، اما میزان کالری آن را بسنجید.

در سالاد از میوه خشک بهره ببرید: می توانید با سبزیجات سبز، تکه های سیب تازه و کشمش و پنیر سالاد خوشمزه ای درست کنید و آن را به عنوان یک وعده غذایی سبک میل کنید.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 26642

به "کالری میوه خشک بیشتر است یا میوه تازه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کالری میوه خشک بیشتر است یا میوه تازه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید