گزینه های زیاد در هنگام انتخاب به مشکل تبدیل می شوند

به گزارش دابی بلاگ، ترس از انتخاب اشتباه و ناتوانی موجب می گردد که فرد نتواند از بین گزینه های زیاد دست به انتخاب بزند و بلافاصله پس از انتخاب از گزینه انتخابی خود ناراضی گردد.

گزینه های زیاد در هنگام انتخاب به مشکل تبدیل می شوند

زومیت نوشت: براساس نتایج یک مطالعه در دانشگاه بوفالو که از معیارهای قلبی عروقی و پروفایل های دوستیابی ساختگی برای رسیدن به نتیجه گیری استفاده نموده است، وقتی افراد با گزینه های بیشتری نسبت به آنچه می توانند به طور مؤثر در نظر بگیرند، روبه رو می شوند، می خواهند یک تصمیم خوب بگیرند اما درنهایت از تصمیم خود راضی نیستند. به گفته توماس سلتزمن، پژوهشگر مطالعه: برخلاف فرصت مهیاشده ظاهری حاصل از گزینه های زیاد، لزوم انتخاب کردن، یک پارادوکس فلج نماینده ایجاد می نماید. شما می خواهید که یک انتخاب خوب داشته باشید اما احساس می کنید که نمی توانید. این ترکیب خطر بالای شکست و توانایی پایین ممکن است منجر به ترسی عمیق از انتخاب اشتباه گردد که می تواند فرایند تصمیم گیری را به کلی سرکوب کند.

سلتزمن می گوید برای مدیریت این وضعیت به ظاهر کنترل ناپذیر، باید اهمیت نسبی گزینه ها را درنظر گرفت. او می گوید: انتخاب اشتباه یک شام یا یک سریال تاثیری روی توصیف شما به عنوان یک شخص ندارد. در موقعیت هایی که با گزینه های زیادی روبرو هستید، شاید بهتر باشد که با دستوالعمل هایی واضح وارد میدان شوید و نیز بدانید که از گزینه مورد نظر خود چه انتظاری دارید. انجام چنین کاری نه تنها ازطریق حذف گزینه هایی که با معیارهای شما سازگار نیست، موجب کاهش تعداد گزینه های ممکن می گردد؛ بلکه همچنین ممکن است موجب تقویت اعتماد و اطمینان از توانایی یافتن گزینه مناسب گردد.

نتایج پژوهش های گذشته به وضوح نشان می دهند که چگونه اضافه بار انتخاب با نتایج منفی همبسته است اما این پژوهشگران به طور خاص دو عامل انگیزشی تصمیم گیری را درنظر گرفتند: 1. آن انتخاب چقدر برای فرد اهمیت دارد و 2. افراد تا چه حد خود را قادر به یافتن یک گزینه مناسب می بینند.

داشتن گزینه های زیاد، وضعیت جذابی به نظر می رسد که نشان از آزادی و استقلال دارد؛ اما گسترش فناوری و ایجاد مجالی برای توسعه بازارهایی نظیر فروشگاه ها یا سرگرمی های آنلاین، انجام انتخاب را با دشواری روبرو نموده است. جستجوی آنلاین برای یک ژاکت بهاره می تواند هزاران نتیجه دربرداشته باشد. در یک سرویس دوستیابی ممکن است میلیون ها نفر ثبت نام نموده باشند. طبق گفته مارک سیری، پژوهشگر دیگر مطالعه، تمام این انتخاب ها مانند یک ایده عالی به نظر می رسند اما فقط تا زمانی که مجبور نشوید یکی از آن ها را انتخاب کنید. او می گوید: ما دوست داریم که این گزینه ها را داشته باشیم اما وقتی واقعا به انتخاب ازمیان آن گزینه های بی شمار مجبور می شویم، وضعیت بهم می ریزد. نتایج پژوهش های دیگر نیز نشان می دهند که پس از تصمیم گیری، اغلب افراد از تصمیم خود راضی نیستند و پژوهش ما نشان می دهد که این تغییر جهت (پارادوکس ذاتی راضی بودن از انتخاب و در ادامه عدم رضایت از آن ) تقریبا بلافاصله پس از انتخاب اتفاق می افتد.

در این پژوهش، پژوهشگران 500 شرکت نماینده را به سه گروه آزمایشی مختلف تقسیم کردند. در دو گروه معیارهای روان فیزیولوژیکی اندازه گیری شد. سلتزمن می گوید: از شرکت نمایندگان خواسته شد که پروفایل های دوستیابی ساختگی را بخوانند و گزینه ایده آل خود را انتخاب نمایند. از آن جایی که ما از معیارهای روان فیزیولوژیکی استفاده می کردیم، لازم بود افراد را با انتخابی روبه رو کنیم که احتیاج به توجه و مشارکت دقیق آن ها داشته باشد. این سنجه ها شامل ضربان قلب و شدت عملکرد پمپاژ قلب بود. وقتی افراد درخصوص یک تصمیم توجه زیادی از خود نشان می دهند، ضربان قلب آن ها افزایش می یابد و قلب آن ها محکم تر می زند. سنجه های دیگری نظیر اینکه چه مقدار خون در حال پمپ شدن است و میزان اتساع عروق خونی، نشان دهنده سطح اعتماد است. نتایج نشان داد که هنگام روبروه با تعداد زیادی پروفایل انتخابی، قلب و عروق خونی شرکت نمایندگان نیز اهمیت انتخاب و دشواری آن را آشکار می ساخت.

اگرچه به انجام پژوهش های بیشتری احتیاج است اما این مطالعه می تواند به ما یاری کند تا ارتباط بین اضافه بار انتخاب و نتایج منفی را درک کنیم. سلتزمن می گوید:آنالیز تجربیات لحظه ای افراد ممکن است درنهایت بتواند به ما یاری کند که پیامدهای مرتبط با اضافه بار انتخاب را بهتر درک، و از آن جلوگیری کنیم.

یافته های این پژوهش در مجله Biological Psychology منتشر شده است.

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 1398

به "گزینه های زیاد در هنگام انتخاب به مشکل تبدیل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزینه های زیاد در هنگام انتخاب به مشکل تبدیل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید