یزد مقصدی ایمن برای صنعت گردشگری کشور می گردد

به گزارش دابی بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، یزد مقصدی ایمن برای صنعت گردشگری کشور می گردد.

یزد مقصدی ایمن برای صنعت گردشگری کشور می گردد

داستان چیست؟

سید مصطفی فاطمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در نشستی که با معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد، رئیس جامعه هتلداران استان و ارتباط ویدئو کنفرانسی با مدیران میراث شهرستان های استان داشت، با اشاره به اقدامات پیشگیرانه جامعه فعالان گردشگری در خصوص کنترل شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: نوسانات مروبط به رعایت پروتکل ها و شیوه نامه ها در برهه ای از زمان منجر به توقف فعالیت صنعت گردشگری شد.

وی به ضرورت ارتقای آموزش و نظارت بر فعالیت این صنعت در یزد تاکید نمود و اضافه نمود: از این طریق می توانیم یزد را با کمترین درگیری در حوزه کرونا به عنوان مقصد ایمن معرفی و فرآیند درستی در جهت از سرگیری فعالیت های این صنعت را داشته باشیم.

وی به تداوم بیماری کرونا در کشور و استان اشاره نمود و گفت: ناچارا هنوز هتل ها به خصوص در یزد به علت تداوم فعالیت این صنعت و وجود مسافران تجاری پذیرش دارند و اقامت در آنها انجام می گردد، اما آنچه مورد تاکید مسئولان ارشد استان نیز خصوصاً در ستاد استانی کرونا وجود دارد، نبود نگرانی شیوع کرونا از این ناحیه است.

فاطمی اضافه نمود: براساس آنالیز ها آنچه موجب شیوع کرونا در یزد شده عمدتاً تجمعات خانوادگی و سرویس های ایاب و ذهاب کاخانجات و کمترین نگرانی ها مربوط به فعالیت هتل و اقامتگاه ها بوده است.

کاهش چشمگیر آمار اقامت در یزد

مدیر کل میراث فرهنگی یزد با اشاره به اینکه آمارهای مربوط به اقامت مسافران از ابتدای سال تا به امروز گویای کاهش چشمگیر آن در استان است، گفت: در شش ماه ابتدای سال جاری حدود 50 هزار نفر در یزد اقامت داشتند که نسبت به مدت مشابه با رقمی بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر اقامت، کاهش قابل ملاحظه ای داشته و جالب اینجاست که تا به امروز موردی از ابتلا به کرونا در پرسنل مراکز اقامتی و این افراد گزارش نشده است.

وی از تعریف فعالیت بعضی از هتل ها به عنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی و توقف فعالیت آنها در بخش گردشگری اطلاع داد و گفت: براساس این تفاهم نامه، خانواده ها یا افراد مبتلا که درگیری بیشتری با بیماری کرونا دارند، در هتل ها و مراکز مجاز اقامتی نگهداری می شوند و فعالیت گردشگری این مراکز متوقف می گردد.

فاطمی شروع فعالیت گردشگری را با تضمین سلامت جامعه و به خطر نیفتادن سلامت گردشگران تداومان دانست و مطرح نمود: این تفاهم نامه شروع فرآیند جدیدی در حوزه گردشگری خواهد بود.

تدوین دستورالعمل مقابله با کرونا

دکتر محمدرضا دهقانی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه شیوع کرونا تصمیمات مربوط به کشور را تحت شعاع خود قرار داد، اظهار کرد: صنعت گردشگری جز صنایعی با بیشترین خسارتهای ناشی از کرونا بوده چرا که به نظر می رسید که جابجایی گردشگران می توانست در چرخه شیوع کرونا در کشور تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه تعیین نبودن ماهیت ویروس کرونا تصمیم گیری در خصوص صنایعی مانند گردشگری را سخت نموده، گفت: عموماً زمانی که به سراغ محدودیت ها و تشدید در این حوزه هستند، به سراغ واحدهای در دسترس تر می فرایند که واحدهای خدماتی جز اولین آنها بودند.

دهقانی با بیان اینکه گردشگری جز اولین صنایع پیشگام استان در تعریف دستورالعمل های تخصصی و ویژه برای تداوم فعالیت های خود بوده، گفت: این دستورالعمل ها با حضور افراد فنی و کارشناسان با در نظر دریافت قابلیت اجرایی، یاری به کاهش بیماری و با دیدگاه یاری به توسعه صنعت گردشگری تدوین شد.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد محدودیت کار راحتی است، گفت: باید با تدوین شیوه نامه ها و تشدید نظارت ها بتوانیم ضمن حفظ سلامت مردم، اقتصاد و ارائه خدمات به مردم را نیز داشته باشیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان با یادآوری سخنان وزیر بهداشت در خصوص اجرای پروتکل ها گفت: باید نظارت ها را برای حفظ سلامت مردم ارتقا داده گردد و اقتصاد را نیز حفظ کنیم.

همزیستی گردشگری با کرونا

سیدامیرناصر طباطبایی، رئیس جامعه هتلداران استان هم در این نشست با بیان اینکه هتل ها و مراکز اقامتی مجاز در اولین موج کرونا به طور خودجوش فعالیت خود را متوقف کردند، گفت: گردشگری تعهد خود را به سلامت مردم نشان داد اما از مسئولان رده بالای کشور تا دیگر مسئولان، مردم را به سفر نکردن تشویق کردند.

وی به وجود کرونا در استان اشاره نمود و گفت: کرونا به این سادگی ها از بین نمی رود و ضروری است همزیستی با کرونا را در نظر داشته باشیم.

وی از تدوین پروتکل های ویژه ای برای تاسیسات گردشگری اطلاع داد و گفت: دوره های مربوط به اعطای مجوزهای مربوطه، به طور مجازی برگزار می گردد و تا زمانیکه مدیر هر مجموعه از این مجوز برخوردار نگردد، فعالیت برای این مجموعه ممکن نخواهد بود.

در انتها این نشست که با سخنرانی هما خورشیدی، معاون گردشگری استان یزد ادامه یافت، قراردادی مابین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، جامعه هتلداران استان و دانشگاه علوم پزشکی منعقد و هر سه مجموعه متعهد به عمل به اولین شیوه نامه فنی و تخصصی گردشگری در استان یزد شدند.

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 13989

به "یزد مقصدی ایمن برای صنعت گردشگری کشور می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزد مقصدی ایمن برای صنعت گردشگری کشور می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید