ایران صندلی خوبی از لحاظ سطح غنی سازی به دست آورد

خبرنگاران، گروه بین الملل-مریم خرمائی: ایران به طرفین اروپایی هشدار داده در صورت تعلل در عمل به وعده های خود حول برجام، در برداشتن گام سوم مبنی بر کاهش هرچه بیشتر محدودیت های هسته ای تردید نخواهد کرد. ایران در گام اول اظهار داشت به محدودیت 300 کیلوگرم مواد غنی شده 3.67 درصد و همچنین 130 تن آب سنگین در اراک پایبند نخواهد بود حال آنکه در گام دوم سطح غنی سازی را از 3.67 بالاتر برد.

ایران صندلی خوبی از لحاظ سطح غنی سازی به دست آورد

اینکه دقیقاً در گام سوم چه محدودیت هایی نادیده گرفته می گردد و چه پیامدهایی در انتظار ایران است، هنوز تعیین نیست حال آنکه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران می گوید این گام آخر نیست و خروج از برجام هم تلقی نمی گردد.

از آنجا که طبق اعلام آژانس انرژی اتمی ایران، تا عملی شدن این تهدید فرصت اندکی باقی مانده؛ خبرنگاران با اولی هاینونن معاون پیشین دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، درباره عواقب احتمالی آن از چشم انداز اتحادیه اروپا، روسیه، چین و شورای امنیت گفتگویی داشته است.

هاینونن در سوابق خود از عناوینی چون معاون و رئیس سابق بازرسان تسلیحاتی و هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی، استاد دانشگاه هاروارد برخوردار است. ادامه گفتگوی خبرنگاران را با وی می خوانیم:

*ایران از اجرای گام سوم در راستای کاهش تعهدات برجامی خود خبر داده است. آیا اروپا اقداماتی مؤثر و قانع نماینده برای ممانعت از این امر اتخاذ خواهد نمود؟

در درجه نخست، باید این موضوع را بدانیم که به لحاظ فنی ایران در صندلی خوبی برای اینکه در یک بازه زمانی کوتاه، توانایی غنی سازی اورانیوم خود را افزایش دهد؛ واقع شده است. بیش از ده هزار سانتریفیوژ گازی در انواع متنوع، لوله های آب، سیستم های تغذیه (آب) و مکش اضطراری و همچنین سیستم های مورد احتیاج کنترل الکترونیک آماده نصب، وجود دارد. اینها می توانند در راستای غنی سازی اورانیوم در سطوح مختلف سامان دهی شوند. باآنکه کالندریا که بخش مهمی است طبق برجام تخریب شده، هنوز تغییرات مهمی بر قلب رآکتور اعمال نشده است. بنابراین، می گردد در ورکشاپ های بومی، از طرح های موجود برای ساخت اجزاء ضروری استفاده کرد.

قطعاً شرکای اروپایی نهایت کوشش خود را برای حفظ برجام به کار خواهند بست، اما هرگونه کاهش الزامات از سوی ایران به زیر سوال رفتن ارزش و اعتبار توافق جامع هسته ای در شکل فعلی آن منجر خواهد شد. در این مرحله به نظر می رسد که مزایای مالی پیش بینی شده در اینستکس در بهترین حالت ممکن محدود هستند و خواسته های ایران را برآورده نمی نمایند.

*پاسخ احتمالی روسیه و چین به کاهش تعهدات برجامی ایران چه خواهد بود؟

به عنوان شرکای برجام و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، آنها صاحب نفوذ هستند اما بعید است قادر به تامین مزایای مالی مورد نظر ایران باشند.

*به عقیده شما، ممکن است مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی ایران خطرناک باشد؟ ممکن است با این اقدام، پرونده ایران به شورای امنیت برود؟

سه راه برای دخیل کردن شورای امنیت وجود دارد. یک گزینه این است که مستقیم سراغ شورای امنیت برویم و گزینه دوم هم از راه استناد به روند حل اختلاف برجام میسر می گردد. در این مرحله، با توجه به میزان کاهش تعهدات از سوی ایران، هر 2 گزینه سخت است. گزینه سوم، قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی در باب عدم تطبیق ایران با پادمان های توافق است. یافته های اتمی به دست آمده در تهران به شدت حاکی از این است که ایران می تواند در حال نقض الزاماتش مبنی بر اعلام تسهیلاتی باشد که اوایل دهه 2000، با اهداف تسلیحات هسته ای، طراحی و ساخته شده اند و باید در اعلامیه های ارائه شده به آژانس بین الملل انرژی اتمی گنجانده می شدند.

*آیا آمریکا می تواند در واکنش به گام برجامی سوم، تحریم هایی علیه ایران اعمال کند؟

آمریکا پیشتر آمادگی خود را برای اعمال تحریم های شدید نشان داده و تحریم های بیشتر هم ممکن است به طور یکجانبه اعمال گردد. اما این واقعیت که پارامترهای اصلی اجرای (برجام) با کاهش تعهدات ایران به طور قابل توجه ای به مخاطره می افتد؛ می توان انتظار داشت که آمریکا دنبال جلب حمایت بین المللی از اقدامات خود، مثلاً به وسیله شورای امنیت، باشد.

به نظر من، تنها راه برون رفت از این بن بست، یک توافق جدید/اصلاح شده است که کاستی های برجام را پوشش می دهد. هر روزی که با بیان این جمله که برجام قابل اصلاح نیست می گذرد؛ یک روز حرام شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 2308

به "ایران صندلی خوبی از لحاظ سطح غنی سازی به دست آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران صندلی خوبی از لحاظ سطح غنی سازی به دست آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید