سایه دخالت های سیاسی از سر بورس برداشته می گردد؟

به گزارش دابی بلاگ، طی چند ماه گذشته ترازوی تاثیرگذاری دخالت های سیاسی خارج از بازار سرمایه بیشتر از عوامل مالی درونی روی این بازار تاثیر گذاشت و ماجرا تا جایی پیش رفت که قالیباف اصل رفتن را بر ماندن ترجیح داده و وزیر اقتصاد نیز از به کارگیری کوشش هایی برای کم کردن این دخالت ها اطلاع داد.

سایه دخالت های سیاسی از سر بورس برداشته می گردد؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، می توان به جرات گفت بازار سرمایه در 10 ماهه امسال پر فراز و نشیب تر از همه سال های فعالیت خود بوده و از ابتدای سال تا کنون با احتساب مشمولان سهام عدالت، تعداد سهام داران این بازار به 57 میلیون یا بیش از نیمی از مردم کشور رسید. اما ماجرا از آنجا اغاز شد که در ماه های ابتدایی امسال، همسو با جذاب شدن بورس، بازارهای موازی مانند ارز، سکه و مسکن جذابیت خود را از دست میدادند و بازار سرمایه به گزینه اول سرمایه گذاری برای مردم تبدیل شده بود.

تبلیغات گاه و بیگاه دولتمردان درمورد بازار سرمایه و دعوت و تشویق مردم به سرمایه گذاری در این بازار به این موضوع دامن زد و باعث جلب اعتماد مردم شد. در این میان دو اتفاق مهم نیز افتاد، نخست آزادسازی سهام عدالت و دوم باقی مانده سهام دولت در چند بانک و بیمه و پالایشگاه در قابل صندوق ETF بود.

با ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه شاخص برای نخستین بار رقم هایی را فتح میکرد که بعضی کارشناسان درمورد آن هشدار میدادند و می گفتند شرایط صعود شاخص با پارامترهای مالی کشور همخوانی ندارد. اما این موضوع مانع تبلیغات دولت برای بورس نشد و در روزهای اوج بازار بود که دارایکم در بازار عرضه شد. صندوقی که بازدهی آن به بیش از 200 درصد هم رسید و دولت درامد قابل توجهی از این محل کسب کرد.

اما ناگهان و با یک تلنگر به ظاهر ساده، بت بازار سرمایه فرو ریخت. البته این اتفاق هم به درون بازار ربطی نداشت و مخالفت وزیر نفت با عرضه پالایشی یکم باعث شد دومینوی ریزش بازار به حرکت درآید. ریزشی که از مردادماه اغاز شد و هنوز که هنوز است تعادل به بازار بازنگشته است.

البته طی این ماه ها و با وجود اینکه چراغ قرمز بازار روشن بود، باز هم صاحب نظران دست از دخالت در بازار برنداشتند و تقریبا همه، از نمایندگان مجلس گرفته تا پاستورنشینان درمورد بورس اظهار نظر میکردند! یک روز قیمت گذاری دستوری مطرح میشد و روز دیگر افزایش سود سپرده بانکی.

در نهایت کار به جایی رسید که حسن قالیباف اصل، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار از سمت خود کناره گیری کرد و دلیل این تصمیم را دخالت های سیاسی در بازار بیان کرد. موضوعی که در مراسم تودیع و معارفه روسای سازمان بورس و اوراق بهادار بارها به آن اشاره شد و دهنوی دهقان، رییس جدید سازمان بورس بیان کرد باید شر عوامل غیر مالی را از سر بازار سرمایه کم کنیم. همچنین اعضای شورای عالی بورس بر این نکته تاکید کردند که باید از نظرات غیرکارشناسانه که به ما ربط ندارد در بازار سرمایه بپرهیزیم.

در این میان، فرهاد دژپسند، وزیر امور مالی و دارایی نیز بیان کرد که هرچند تضمین نمیدهد که مداخلات سیاسی باعث تخریب بازار سرمایه نگردد اما کوشش خود را برای جلوگیری از این اتفاق خواهد نمود.

به هر حال آنچه که امروز باعث سوختن تر و خشک در بازار سرمایه شده نه قیمت های جهانی است نه شرایط شرکت های بورسی، که اگر بازار طبق این دو پارامتر پیش میرفت، باید شاهد روزهای سبز و صف های خرید بودیم، بلکه اعتماد سرمایه گذاران، مخصوصا سرمایه گذاران خرد به دلیل تصمیمات سیاسی و دخالت های گاه و بیگاه صاحب نظران از میان رفته و انتظار میرود با بستن پرونده اظهارات غیر کارشناسی به این بی اعتمادی در بازار سرانجام داده گردد تا بورس بتواند در ریلی مناسب راه تعادل خود را پیدا کند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 15209

به "سایه دخالت های سیاسی از سر بورس برداشته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه دخالت های سیاسی از سر بورس برداشته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید