آنفلوانزا در زنجان، جان 7 نفر را گرفت

به گزارش دَبی بلاگ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان از جان باختن 7 نفر در زنجان به دلیل ابتلا به آنفلوانزا اطلاع داد و گفت: مورد فوتی به دلیل نبود داروی آنفلوانزا در زنجان وجود ندارد.

آنفلوانزا در زنجان، جان 7 نفر را گرفت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، پرویز قزلباش در رابطه با بیماری آنفلوآنزا، اظهار کرد: بر اساس مدل سازی های اجرا شده، پیش بینی شده بود که موج اول آنفلوانزا زودتر و با شدت بیشتری شروع گردد. آمارهای دقیق نشان دهنده شدت این بیماری در کل مدیترانه شرقی و روبرو شدن با ویروسی کشنده تر از سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به اینکه 25 درصد کسانی که به مراکز درمانی و پزشک ها مراجعه می کردند، علایم آنفلوانزا و شبیه آن را داشتند، اضافه نمود: استان زنجان اکنون موج اول آنفلوانزا را سپری نموده است و شرایط خوبی را نسبت به سایر استان های اطراف در شیوع این بیماری داشته و طبق آمارهای موجود در استان شرایط مناسب استان به لحاظ شیوع، تلفات بیماری و درمان آنفلوانزا داشته است.

این مسئول با اشاره به اینکه تعطیلی بعضی از مدارس استان های اطراف، موج نگرانی را در زمینه شیوع آنفلوانزا در استان ایجاد نموده بود توضیح داد: در استان شایعاتی در زمینه شیوع آنفلوانزا و آمارهای مربوط به آن وجود داشت. آمار دقیق بیمارانی که به دلیل آنفلوانزا جان خود را از دست داده اند، به طور رسمی از سایت وزارت بهداشت اطلاع رسانی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه در زمینه داروهای آنفلوانزا و واکسن آن، تخت های بستری چالش هایی وجود داشت که اکنون برطرف شده است، ادامه داد: استفاده از واکسن، با وجود همه مسائل موجود دارو به دلیل کمبود و عوارضی که داشت، سهمیه بندی می شد که این دارو به صورت رایگان در بیمارستان ها در اختیار بیماران نهاده شد. اکنون در هر دو بخش خصوصی و دولتی این دارو موجود است و واکسن آنفلوانزا نیز تا خاتمه دی ماه قابل تهیه است.

قزلباش با بیان اینکه در استان زنجان 7 نفر به علت آنفلوانزا جان خود را از دست داده اند، اعلام کرد: فوتی های ناشی از آنفلوانزا در استان جزو گروه پرخطر بوده اند و در استان هیچ مورد فوتی به علت نبود دارو وجود نداشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان پیش از ظهر 21 آذر، در نشست خبری در رابطه با روز جهانی ایدز، اظهار کرد: روز جهانی ایدز، روزی است که برای جلب توجه جهانیان نسبت به این بیماری مهم در نظر گرفته شده است. شعار سال جاری روز جهانی ایدز، آگاهی و پیشگیری، آزمایش و درمان HIV و همه در یک کشتی نشسته ایم است.

اکنون توجه به آگاهی سازی، اطلاع رسانی و توجه جدی به حیطه بیماری به ویژه ایدز و آنفلوانزا و پرداختن به آزمایشات پاراکلینیکی و درمانی است، زیرا سرنوشت ما به یکدگیر وابسته بوده و همه افراد را تحت الشعاع خود قرار می دهند.

وی اضافه نمود: امروزه بیماری ایدز و توجه به تبعات اجتماعی، فرهنگی، مالی و روانی آن به یکی از مهم ترین دغدغه های بهداشتی و درمانی در سراسر جهان و به تبع آن در ایران تبدیل شده است که موج اول آن در کشور ما با فرآورده های خونی وارداتی و موج دوم این بیماری نیز به وسیله تزریق موادمخدر شروع شد.

این مسئول با اشاره به اینکه اقدامات کاهش آسیب باعث کند شدن شیب رشد همه گیری در گروه جمعیتی شد، توضیح داد: نگرانی موجود در این زمینه از کنترل خارج شدن همه گیری HIV و رفتارهای پرخطر جنسی به خصوص در جوانان، جمعیت عمومی و مصرف کنندگان تزریقی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: تغییر الگوی انتقال بیماری از شکل راه اعتیاد تزریقی به راه جنسی در سال های اخیر نگرانی در زمینه بروز موج سوم بیماری ایدز را ایجاد می نماید. گروه سنی 25 تا 34 ساله جامعه (گروه فعال و جوان) درگیر این بیماری بوده که نشان دهنده پایین آمدن سن ابتلا به این بیماری است.

قزلباش با اشاره به این که استان زنجان نیز از الگوی کشوری در رابطه با بیماری ایدز پیروی می نماید، اظهار کرد: تزلزل در اصول اخلاقی جامعه می تواند به کنترل این بیماری آسیب وارد نموده و محدودیت های موجود در این حیطه نیز به سختی کار یاری می نماید. اکنون خانم ها نسبت به آقایان سهم بیشتری را نسبت به گذشته در ابتلا به این بیماری به خود اختصاص داده اند.

وی اضافه نمود: فضای مجازی در کنار مزایای بسیار خوب خود، معایبی نیز دارد، زیرا افراد در این فضا با استناد به منابعی که آگاهی و اطلاعات دقیقی در زمینه بیماری ندارند، مراجعه نموده و دچار مسائلی می شوند.

این مسئول در رابطه با موانع موجود در شناسایی بیماری ایدز، توضیح داد: ترس بیماران از مراجعه به مراکز مشاوره برای مراقبت و درمان به دلایل مختلف، از جمله انگ و تبعیض بیماری و مسائل پرداخت هزینه های درمانی بیماری که وارد مرحله ایدز می شوند و ...، از جمله موانع موجود در این زمینه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: طی 35 سال گذشته از شناسایی این بیماری، امروزه نمی توان گفت که ابتلا به بیماری ایدز مساوی با مرگ است، زیرا در کشورهای پیشرفته، فرد عمری نزدیک به عمر طبیعی داشته و می توان گفت که خاتمه همه گیری ایدز یک رویا نیست.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 4500

به "آنفلوانزا در زنجان، جان 7 نفر را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفلوانزا در زنجان، جان 7 نفر را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید