بخش خصوصی درباره مسائل روز اقتصاد نظریه پردازی کند

به گزارش دَبی بلاگ، در نشست اخیر شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار، گزارش مرکز پژوهش های اتاق ایران با عنوان واکاوی حضور بخش خصوصی در تصمیم گیری حاکمیتی اقتصاد ایران ارائه و بررسی شد. بر این اساس اجرایی شدن پیشنهادهای مورد نظر گزارش مذکور با همکاری بین سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون از یک سو و همراهی کمیسیون های تخصصی اتاق ایران مورد تاکید قرار گرفت.

بخش خصوصی درباره مسائل روز اقتصاد نظریه پردازی کند

با توجه به شبهاتی که نسبت به حضور بخش خصوصی در اقتصاد وجود دارد تهیه گزارش واکاوی حضور بخش خصوصی در تصمیم گیری حاکمیتی اقتصاد ایران در دستور کار مرکز پژوهش های اتاق ایران قرار گرفت و اعضای شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار هم این موضوع را در نشست اخیر بررسی کردند.

این شبهه و طرح سئوالاتی درباره چرایی حضور نمایندگان بخش خصوصی موضوعی است که همواره در بین دولت های مختلف و حتی پیش از انقلاب هم وجود داشته و موجب شده بخش خصوصی از جایگاه و نقش اصلی خود دور بماند.

با توجه به مطالعاتی که از سوی مرکز پژوهش های اتاق ایران اجرا شده، محمد قاسمی، رئیس مرکز پژوهش های اتاق ایران، با تاکید بر ضرورت ارائه تحلیل و برنامه پیشنهادی از سوی بخش خصوصی درباره مسائل و موضوعات مورد نظر، شرح داد: نه دولت و نه دانشگاهیان به موضوع بخش خصوصی توجه ندارند و اگر قرار باشد این بخش به جایگاه واقعی خود برسد باید اعتماد حاکمیت و دولت را به سمت خود جلب کند.

بر اساس گفته های او در جهان پیشرفته، جایگاه بخش خصوصی تعریف شده است و چنین دغدغه ای به هیچ وجه مطرح نیست. در این کشورها نظریه های اقتصادی محدوده دولت را تعریف کرده و سایر بخش ها در دست بخش خصوصی است.

قاسمی بیان کرد: عدم تقارن اطلاعات، بالا رفتن احتمال موفقیت سیاست ها، همکاری با دولت و انعطاف پذیری بالا از دلایلی هستند که باید اجازه داد بخش خصوصی به صحنه بیاید و برای آن نهادسازی کرد.

رئیس مرکز پژوهش های اتاق ایران یادآور شد: برای اینکه دولت به سمت بخش خصوصی برود باید مستندسازی کرد؛ اتاق ایران باید درباره موضوعات و راهکارهایی که بخش خصوصی ارائه می دهد و نتایجی که حاصل می گردد، مستند عمل کند. در این بین بخش خصوصی علاوه بر اشاره به تصمیمات پرخطر، باید مشارکت در پیدا کردن راهکارهای منطقی را در دستورکار قرار دهد.

به باور قاسمی بخش خصوصی باید ارزیابی و نظارت عملکرد بخش ها و نهادهای مرتبط را دنبال کند تا این مفهوم را بین دولت شکل دهد که باید به بخش خصوصی توجه کند. در کنار آن باید با ارائه مجموعه فعالیت های بخش خصوصی و اتاق ایران در راستای شفافیت و مطالبه آن از سوی دولت حرکت کند.

او پیشنهاد داد: اتاق با تمرکز بر یک یا دو مشکل ملی و ارائه راهکار درباره آن اعتماد دولت را جلب کند. هرچند در این وادی ارتباط با مردم از اهمیت بالایی برخوردار است. اتاق ایران باید بتواند کانال ارتباطی موثر و مستمری با مردم جامعه داشته باشد و به عنوان بخشی از دل همین مردم، به سمت مطالبه گری گام بردارد.

رئیس مرکز پژوهش های اتاق ایران ادامه داد: بخش خصوصی باید مسائل و مسائل، کمبودها و نیازها را درک کند و برای آن نظریه پردازی کرده و راهکار ارائه دهد. این گونه اعتماد دولت و حاکمیت را جلب خواهد کرد.

در این رابطه جعفر مرعشی، مشاور اتاق ایران و عضو شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار با بیان این نکته که به چند وجه از رفتار نیاز داریم، شرح داد: یکی از نکات مهم این است که با ارکان بالای حکومت تعامل داشته باشیم و در راستای اعتما دسازی به کمک مذاکره حرکت کنیم. ابهام زدایی از شبهات موجود را باید در دستورکار اتاق ایران قرار دهیم.

محسن عامری، مدیر دبیرخانه شورای گفت وگو هم بر اهمیت تدوین استراتژی گفت و گو و تعامل با بدنه دولت و حاکمیت، تاکید کرد و گفت: ساماندهی این فضا برای پیشبرد اهداف لازم است چون اصلاح محیط کسب وکار مشروط بر اصلاح مدل حکمرانی است.

به اعتقاد او بخش خصوصی باید گفتمان با مردم را هم مورد توجه قرار دهد.

محمدباقر مجتبایی، دبیرکل اتاق اصناف بر عارضه یابی و برطرف کردن آسیب های درونی تاکید کرد و گفت: زمانی که نواقص داخلی را بین خودمان حل کنیم می توانیم در قالب بخش خصوصی توانمند در پی ایجاد شفافیت در دولت و توجه به پیشنهادهای بخش خصوصی در دولت باشیم.

در نهایت حمیدرضا فولادگر، رئیس شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار تاکید کرد: برای اجرای پیشنهادهای موردنظر در این بسته به همکاری دو اتاق تعاون و اصناف هم نیاز داریم. لازم است نظرات این دو اتاق را درباره مطالعه اجرا شده دریافت و آن را تکمیل کنیم.

او تاکید کرد: هماهنگی بین اتاق ها و کمیسیون های تخصصی اتاق ایران برای اجرای پیشنهادهای ارائه شده در این مطالعه ضرورت دارد.

همچنین مقرر شد این گزارش با استفاده از اسناد بالادستی و هم اسناد پژوهشی پشتیبان تکمیل گردد و به صورت مستمر در دستور کار شورای راهبری قرار گیرد، به نحوی که هر چند جلسه یکبار پیشرفت کار گزارش گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: dabiblog.ir شناسه مطلب: 21126

به "بخش خصوصی درباره مسائل روز اقتصاد نظریه پردازی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش خصوصی درباره مسائل روز اقتصاد نظریه پردازی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید